30 Mayıs 2008

Sakla Beni Şapka

ile Yunus KALDIRIM

O siyah şapkanın altına saklanmak istiyorum ve o siyah şapkanın altında kalmak. Benliğimi ben olabildiği o siyah şapkanın altında kalmak. Bir kaplumbağanın kabuğu gibi olmalı o şapka ve ben onun altında kalmalıyım. Orada bulunan saflık ve temizlik ile arınmayı öğrenmeliyim, o şapka ile bir ömür geçirmeliyim. Şapkayı baş tacı etmeliyim.

Biliyor musun şapka sen en güzel şeysin, öyle senden ayrıldığımda içimden bir parça kopuyor ve bambaşka yerlerine düşüyor kalbimin. Evet, şapka benim bir kalbim var ve senin için atıyor. Seninle geçirdiği zamanları bitmesin istiyor ve hep süregelsin. Sen gelmediğin gün o süregelme eylemi benim kalbimin sürgünü oluyor. Sürgündeki kalp isyankâr oluyor, bedenden farklı bir benlik meydana getiriyor. Ondan sonra kendi doğrularının içinde kayboluyor.

Sevgili şapka ben sana hayran kaldım, senin gibi olamıyorum sen benden daha güçlüsün. Sen benden daha cesursun, hiç bilmediğin bir yere geldin ve kondun. Bir kuş gibiydi inişin, ama hiç kalkışın olmadı, çünkü sen oraya mühürlendin ve o mühür sökülmeyecek. Şapka olduğun için seni kimseler bilmeyecek, sana kimseler dikkat etmeyecek, ama sen bir kapı açtın şapka, bambaşka bir kapı. Bende o kapıdan girdim ve kimse beni kovmasın istedim. Ne ışıldayan lambalar ne sefalet içinde geçirdiğim ömür. Neyin sefaleti dersen sensizliğin sefaleti. Ne Atilla gibi Hun İmparatoru olabildim, ne de Aksak Timur gibi Ankara Savaşı’nın galibi, ne de Bilge bir adam, onların hiç biri olamadığım gibi ne de Nurlu bir Han. Ben bunların hiçbiri olmadım şapka, ama engel olmasın hiçbir şey. Bir ömür sığınmak lazım, şapkanın altına ve şapkadan güç alarak. Tüm ayıplarımızı, sıkıntılarımızı sen sakla Şapka. Senin altında kalalım ve hiçbir şey çıkmasın ortaya. Biliyorum şapka senin altında gözlerin var ve ben o gözleri görüyorum şapka. Senin umutla gülümseyen gözlerini şapka.

Sakla beni şapka kimseler görmesin,
Gözlerinin içinde kaybolan benliğimi sakla
Kalmasın içimde, kalbimde bir sızı

Yüreğimden akarken onca sıkıntı

Sende beni sakla şapka

Tıpkı benim seni sakladığım gibi

http://yusufkaraca.blogspot.com/2008/08/sakla-beni-apka.html

Bu Yazılarda İlginizi Çekebilir