18 Temmuz 2009

Endüstri Mühendisliğinde Üniversiteler Arası Fark

ile Yunus KALDIRIM

Merhaba, Ben bu sene x Fen Lisesi’nden mezun oldum. Meslek olarak Endüstri mühendisliği düşünüyordum fakat sınavım istediğim gibi geçmedi. Başarı sıralaması olarak Türkiyede 13 bininciyim. Puanım Yıldız Teknik Üniversitesi’ne tutuyor. Ama tabi benim hedefimde ODTÜ, en kötü ihtimal ise İTÜ vardı. Bunlar olmuyor. Sizden öğrenmek istediğim bu bölüm için üniversitenin bir önemi var mı? Yani itü değilde ytü ye gitsem hem mesleğimde gelişmem,ilerlemem açısından, iş bulma imkanım bakımından çok fazla bir değişiklik olur mu? Birde -biliyorum belki kötü bir özelliğim ama paraya çok önem veren bir insanım- maaş açısından nasıl etkilenirim?(Bu benim için çok önemli) Aslında ben bir sene daha hazırlanmayı düşünüyorum, çalışmayı çok sıkıntı edecek bir insan değilim, bir sene daha için gözüm korkmuyor yani ama yinede yanlış bir karar vermek istemiyorum. Size danışmak istedim. İlginize şimdiden teşekkürler. Saygılarımla…

Merhaba ,Aldığın yüksek dereceden dolayı tebrik ederim. Endüstri mühendisliğini samimi bir şekilde tercih ettiğini görüyorum.Böyle oluşun bu mesleği sevmek ve meslekte başarılı olmak için çok önemli. Türkiyede 1 milyon kişi arasında ilk 13binde olmak ciddi bir başarı. Bu puanla belirttiğin üzere Türkiye’nin sayılı üniversitelerine girebiliyorsun. Yalnız ODTÜ,Boğaziçi,İTÜ egosunun seni gereksiz yere mutsuz ettiğini görüyorum. Çalışkan bir öğrenci olduğunu düşünüyorsan herhangi bir üniversiteden bile mezun olsan iyi noktalarda iş sahibi olabilirsin.


Bütün olay kendini yetiştirmektir. Üniversiteler üç aşağı beş yukarı aynı seviyededir. Elbetteki farklılıkları ,artı ve eksi yönleri vardır. Yalnız hoca kalitesi yönünden hep başkaları daha iyidir sanılır. Yıldız Teknik’e gidebiliyorsan düşünmeden gidebilirsin. İş imkanı bakımından İTÜ’lü olmanın YTÜ’lü olmaktan ya da Çukurova Üniversiteli olmaktan formülize edilebilecek bir farkı yoktur. Bilinen tek gerçek sadece ilk iş başvurunda üniversite adının bir anlam taşıyacağıdır ki bu fark kendini yetiştirmenle kapanır. Para konusuna gelince, merak etme kurumsal büyük firmalar sana iyi maaş verirler. Yeter ki bu firmalara girebilecek kapasiteye,bilgiye sahip ol.


Bu bilgiler ışığında 5 puan fazla alıp diğer üniversiteleri kazanmak için kıymetli bir yılını heder etmen ve kendini yorman yanlış olur. Beğendiğin bir üniversiteye git ve tanı. Ardından hayır beğenmiyorum diyorsan  yatay geçiş yapabilirsin ya da sınava bir daha girebilirsin. Hem için de rahattır. Kaybetsen de farketmez. Üniversiteye girince ÖSS sınavına bakışın çok değişecek. Bu sınavı ve sonuçlarını daha iyi yorumlayacaksın. Dört kelimeyle; üniversiteyi kazandın, kaydını yaptır, çalışkan ol, işin hazır :))


Sana yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. Kafana takılan içinde rahatsızlık oluşturan her konuda bana danışmaya devam edebilirsin.

Bu Yazılarda İlginizi Çekebilir