19 Haziran 2009

Endüstri Mühendisi Maaşı

ile Yunus KALDIRIM

Para,para,para demiş Napolyon :) Bu başlığın ne kadar merak edildiğini bilemezsiniz. Sitemin istatistiklerini ,Google’da ne aranmışta buraya gelmişler diye takip ederim düzenli olarak. Sanırım ÖSS sınavına girmiş ve kendine bölüm arayan öğrenciler ya da bir başka olasılık olarak iş arayan Endüstri mühendisliği mezunları ne kadar maaş alıyoruz acayip merak ediyor.

İnsan maaşını söyler mi? 70milyona ben şu maaşı alıyorum demiyeceğim elbette :)) Ama anlaşılması adına bir çeşit sınıflama yaparak ortya koyacağım. Vereceğim değerlerin birilerine saçma, birilerine doğru geleceğini , birilerine sevinç ve birilerine de kızgınlık vereceğini de tahmin edebiliyorum. Siz nerede olursunuz bilemeyeceğim. Netler üzerinden gidiyorum…

a) Anadoluda kobilerde ne alınır? Yeni başlayanlar,  750-1500TL Daha iyisini bulmanız gerçekten zor. Aslında kobilerin büyük çoğunluğunun mühendise para vermeye kalpleri yetmez. Milyonlar kazansalar onlara 2-3binler çok gelir :)

b) Anadoluda Kurumsal büyük şirketlerde ne alınır? Yeni başlayanlar 1500-2000TL .En bu da iyi bir aralık sayılır. Aslında Anadolu için bu rakamlar kabul görür ve mutlu da eder. Bir sürü büyük firmadan duyacağınız rakam budur.

c) İstanbul gibi büyük şehirlerde durum nedir? Eee iş İstanbul’a falan geldimi yeni başlayanlar için rakam 2000-3000 TL aralığına düşüyor. Biraz daha fazla ama okul bitirene hemen kalbi güp güp attıracak para veren pek bi yer yok.

d) Yabancı firmalarda durum nedir? İşte Türk taktiği uygulayanlar ile safkan yabancıların ayrıldığı noktaya geldik.  Yabancılar yeni başlyanlara 2500-3500 TL veya dolar, euro karşılığı rakamları teklif edeceklerdir.  Bi sürü dünya firması safkan Türkiye’lidir ama :))

e) Artık deneyimliyim ,yıllardır çalışıyorum ne olmalı maaşım? Ah be kardeşim para tatlı. 3000 versek 4000 ister insan. 4000 versen 5000 olmalı der :) Limit sensin desem yeridir. Ama yukarıdaki rakamları yıllık %10-%15 ile çarp katla bulursun sanırım.

f) Ben maaşımı beğeniyorum diyenler? Mutluluk esasında kazandığınız paradan ziyade yaptığınız işte bulunduğunuz firmada, iş arkadaşlarınızda vs.vs  Kendinize yeter gördüğünüz bir rakamda uzun bir müddet sabretmenin faktörleri bunlar.

g) Ben az para alıyorum diyenler? İnsanın aç. Gözü aç bir kere :) Daha iyi kazanan birini gördü mü mesleğinin adını,firmasını,çalıştığı şehri görmez duymaz olur ve daha iyisini almalıyım der. En üst makamda olsanız ne farkeder. Bill Gates’e bakar durursunuz :)) Kendi işini yapmayı düşündün mü hiç ?

h) Sözün özü: Umarım yazım sizleri tatmin etmiştir. Para kazanmayı ve yemeyi bilenlerden olmanız dileğiyle…

Bu yazı Haziran 2009’da Türkiye ekonomisinin bulunduğu şartlarda yazılmıştır. Yıllar sonra ne kadar anlam taşır bilemem.