18 Mart 2010

SDN Üzerinde Xcelsius Odaklı İlk Yazım

ile Yunus KALDIRIM

boilk SDN Topluluk Ağı, SAP kullanıcılarının vazgeçilmez paylaşım ve bilgi edinme platformu.  Buraya üyeliğim çok eskilere dayanıyor. ERP terimini ilk duyduğum üniversitenin 2.sınıfında üye olmuştum. Düşünün ki daha bir ekranını dahi görmediğim bir ürünün araştırmacısıydım. Sağolsunlar hediyelerini de unutmamak lazım.  Şimdi profilimi inceledim de 25 Aralık 2003 yılında üye olmuşum. SAP’de ciddi anlamda tecrübem ise 2006dan bu güne gelişti. Bu süre içerisinde SDN üzerinde forumlarda bazı sorulara cevap aradığım veya cevap arayanlara yanıt verdiğim oldu.  İlk makalemi de plansız yayınlamış oldum.

Türkiye’nin ilk SAP-BO entegre projesini Temsa Global’de yapmak önemli bir tecrübe oldu.  Business Objects’in SAP’ye geçişi sonrası Türkiye’de BO ürünleri odaklı çalışmalar ve projeler başladı. Proje yapmayı düşünenlere  tek bir soru sorarak ışık yakmak isterim. Bir parametreyi değiştirdikten sonra en geç 5sn içinde bağlı sorgulardan yanıt alamak mümkün müdür? :)

Yakın zamanda sdn üzerinde Kış Olimpiyatları ile ilgili yapılan  bir anketin yanıtları kullanılarak hazırlanması istenen bir Xcelsius yarışması başladı. Bu ayın sonunda sonuçlar açıklanacak. Ben de biraz süsleyerek bu yarışmaya katıldım. Toplamda 10-20sa arası bir çalışmayla bitirmiş oldum. Bu vesile ile SDN üzerinde ilk yayınımı yapmış oldum.

Yarışmaya katıldığım örnek  Xcelsius uygulamasına ulaşmak için tıklayınız