09 Ağustos 2011

Bilgi Sistemleri Yönetimi Her Yiğidin Harcı Değildir

ile Yunus KALDIRIM

Bu konuyu dayanamayarak işlemek durumunda kaldım. Eğer uçacağınız için yeri,günü ,saati belirlemişseniz ve ardından bir sürü alanı olan bir formu doldurup sıra ödemeye geldiğinde bankaların 3d secure sisteminden de geçmeyi başardıysanız üstüne de lütfen tekrar deneyiniz mesajıyla karşılaşıyorsanız demektir ki uyumsuz çalışan bilgi sistemleri ile karşı karşıyasınız. Ya sizin firmanızın bilişim alt yapısı iyi yönetilemiyordur ya da karşı firmanın durumu vahimdir.

Bu örnek THY’nin bilişim rezaletini gösteriyor. Elimdeki tüm kartlar ya bloke durumda ya da THY’nin rezil bir alt yapısı var ve lütfen diyerek(rica edince kendi kendine düzelir ya sistem) kartımızı değiştirmemizi istiyor. İyi de 30 dakikada bir işlem tamamlanamıyorsa durum gerçekten kötü. Maddi anlamda kötü ,saygınlık anlamında kötü. Bir varsayımım bu 30 dakika içinde 0TL kasaya giriş olduğu yönünde olabilir. Kızgın müşteri internette blogunda böyle yazıyor olabilir. Bakın başarısız bir IT nelere sebebiyet veriyor. Daha da ötesi yıllık toplamda şirket karını bile olumsuz etkiliyor olabilir. Bilgi sistemlerinin şirket değerine etkisi vardır. Doğrudan farkedilemeyen bu etki aslında şirketin algısı üzerinden oluşur.

 

Pegasus hava yolları da tasarımıyla müşteriyi sinir eden bir ödeme sayfasına sahip. Sanırım işi aşırı karmaşıklaştırmışlar. Ekranda görünürde 4 adım var gibi ama nereye ne dolduruluyor ne seçiliyor belli değil. Uçuş seç-Öde gibi bir işlem nasıl çileye dönüşüyor anlatmakla bitmez. Kredi kartımın bankasını ne soruyorsun? Diyelim ki ben yanlış seçtim üstüne senin bankan A olacaktı bizi mi kandırıyorsun der gibi bir uyarı geliyor ve haydaaa dön başa. Madem o kadar zekisin otomatik çalışabilirsin. Müşteri için ekran tasarımı yapmak “herşeydir”. Tekrarlıyorum “herşey”.Bu sayfayı doldururken işkence çektirmekte niye anlamıyorum. Bu da şu anlama geliyor. Bu firmada web konularına odaklı sanatsal zekası kuvvetli biri yok! Bilmiyorum ama önyargım bunu diyor. Bu kadar kötü tasarım hiçbir yaratıcılığı yüksek web tasarımcıdan çıkmaz.