30 Mayıs 2005

Bu topraklardan ERPII’ler çıkar mı veya çıktı mı ?

ile Yunus KALDIRIM

Değerli grup üyeleri,

Soru çok güzel.Tartışma ortamı çok güzel. Bu topraklardan ERP çıktı mı? sorusuna cevap arayalım. ERP terimini üreten bizler değiliz. Diğer ülkelerden gören ve uygulamaya çalışanlarız. ERP, ihtiyaçların ortaya çıkmasıyla doğmuş olmalı. İhtiyaçlar Türkiye’deki firmalarda benzer fakat giderilme şekli farklı olduğundan ERP’ye uzak kaldık ve geçte olsa giriş yaptık. Örneğin satış tahminlerini üretmek için Excel tabloları yaptık.Bunu ticari yazılımımıza yaptırmadık. Halâ böyle devam eden çok sayıda firmanın olduğunu da düşünüyorum. Bilgisayar yazılımlarını sorgulayan firmalar Excelde veya kağıtlarda tutulan tabloları terk etmeleri gerektiğine karar verdiler.
Peki yazılımları nasıl sorguladılar? En basit ve en değerli sorunun “şunu da yapar mı?” sorusunun olduğuna inanıyorum.Bence bu soruyu en fazla soran kuruluşlar ERP’yi ortaya
çıkarmıştır.Sorulmadık ve cevaplanmadık soru kalmadığında ideal yazılım oluşacağını düşünüyorum ki bu nokta yapay zekaya sahip, kendi tabirimle düşünen yazılımların olduğu noktadır. Bu sorular ilk önce yabancı yazılım firmalarına sorulmuş olabilir (şanslıydılar) fakat Türkiye’de soruların tümüne olmasada büyük bir kısmına cevap veren veya vermeye çalışan yazılım firmaları mevcut. Yani ERP çıktı diyebiliriz.Fakat kısa zamanda cevaplanmadık soru kalmaması lazım.En azından yabancı yazılımların cevaplayıp bizlerin cevaplamadığı sorular tükenmeli.
Peki ERPII?Tekrar sorulara bağlanıyor konu.Üretim veya hizmet kuruluşları yazılımlarında kullanmak istedikleri özellikler için yazılım firmalarını soru yağmuruna tutsalar, değil ERPII ,ERPIII Türkiye’den çıkar.Türk yazılım firmalarının kod satırları yazmakta zorlanacağını düşünmüyorum.
Onların soruları duymadığını veya daha önemlisi duymak istemediğini düşünüyorum. Bazı Türk yazılım firmaları soruların bir kısmını duymasa da öyle güzel özellikler için hazırlık yapıyorlarki takdir etmek gerekir. Dünyadaki durum nedir bilemiyorum ama Türkiye’de B2B, B2C,B2G,e-imza konularına girmiş yazılım firmaları var ve bu firmaların bir adım sonrası sıfır kağıt ortamın yaratılması. Örneğin üretici ile müşterisi yazılımsal veri değişimi sağlayacak, bu arada devlet kuruluşları veya bankalar ile de aynı yazılım ortamında iletişim kurarak işlerini sürdürecek. Fatura,fiş,dekont,imza fiziksel olarak kaybolacak.
Sizlere soruyorum? Sizce kaç yazılım firmasının ERP dediği yazılımı,bankalar ile iletişim halindedir? Ya da kaç tanesi B2x hazırlığı içerisindedir? Bu yazılım firmaları, ERP konusunda ve diğer konularda tercih edilmesi ve desteklenmesi gereken firmalar.Türk yazılım firmaları dünyaya açılmaya gidiyor ve pekçok yabancı firmadan daha iyiler. Daha iyiye ulaşmak için çalıştıkları sürece neden bir Alman bir Amerikan firmasının yazılımını geçmesinler. Yazılım firmalarına önerebileceğim
“geleceği hayal et, şimdiden hazırlan”dır. Gelecek geldiğinde, geç kalmamış olacağız ve bu topraklardan … çıktı mı? sorusunu geç kalanlar soracak.

İyi günler, iyi çalışmalar.

On Mon, 30 May 2005 14:33:31 +0300, “Gökhan MERCANOĞLU” said:
> Değerli grup üyeleri,
>
> Cumartesi günü erpakademi.com üyesi danışman arakadaşlarımız ile
> birlikte ERPII’nin lifecycle’ı hakkında online brain storming çalışması
> gerçekleştirdik.
>
> Çalışmanın sonunda ERPII konseptinin dış bükey’de büyüme durumunda KM
> tanımı ile çakışacağı ön görülerek bu aşamada Gartner Group’un
> Symposium/ITxpo ve ERP II Vision ‘da belirlediği tedarikçiden, müşteriye
> kadar geçen tüm süreçlerin yönetiminde kullanılan SCM+ERP+BI+CRM
> bileşenleri ERP II tanımını oluşturur yaklaşımı ile yakın tarihite iç
> bükeyde (yatay ve sektörel çözümler) ile hayat eğerisini devam edeceği
> öngörüldü.
>
> Çalışmanın sonunda başka bir brain storming sorusu ortaya atıldı, Bu
> topraklardan ERPII’ler çıkar mı veya çıktı mı ?
>
> Bende bu soruyu siz grup üyelerine sormak istiyorum
>
> Bu topraklardan ERPII’ler çıkar mı veya çıktı mı ?
>
>
>
> İyi çalışmalar

Bu Yazılarda İlginizi Çekebilir