14 Temmuz 2008

Endüstri Mühendisi Olmak İsteyenlere …

ile Yunus KALDIRIM

Yunus abi öncelikle mrb….forumdaki yazınızı okudum.Endüstri mühendisi siniz sanıyorum..Ben endüstri Müh.hakkında pek fazla bir bilgiye sahip değilim.sadece üretilen ürünün herşeyin kalitesinin artırılmayı hedeflediğini biliyorm…bu bölümü biraz açarmısınız:Dmesela bu meslek hangi kişilik ve karakter deki insanlara uygun???çalışma koşulları ortam vb..nasıl??beni neler bekliyor???bölüm ağır mı dersler bakımından?(bide dersleri üstelik İngilizce görcem:(……)maaşları dolgun mu?yurt dışı iş imkanı nasıl??mesleğin gelecekteki konumu??vb…bir çok soruyu merak ediyorm…aslında ben planlama yapmayı stratejik türden her şeyi sewerim.mesela bi işletmenin sizin sayenizde werimliliğinin artması ve işletmenin dünya markası olmaya aday olması vb..(biraz maceracı PC oyunu gibi oldu ama hadi neyse:D)bu türden yönetim ile ilgili konuları sewerim aslında..ama benim pek ikna kabiliyetim yoktur.ne yazııkki……….aslında benim en sewdiğim ve ileride en iyi yapabileceğim meslek bnce Harita MÜH.çünkü haritaya karşı hepsinden daha fazla ilgi ve yeteneğim war…ama harita mühendisliğinin geleceği beni korkutuyor.çünkü maaş düzeyi yeterli değil ve işsiz çok bu mühendislik dalında ne yazıkki…….neyse ben lafı daha fazla uzatmıyım….Endüstri Mühendisi olduğunuz için ve Bu meslekten bir çalışan olduğunuz için sizden Bilgi ve Önerilerinizi bekliyorm….saygılarrrr Yunus abi

yk>Zenginliğin anahtarını ararken endüstri mühendisliğinin kapısını sen de gördün anlaşılan. Kapı ne kadar büyük olursa olsun cennete açılmıyor )
Endüstri mühendisliğinin kıymeti bir tek okurken bilinmez. Hatta küçümseyenler azımsanamayacak kadar çoktur. Okul sıralarında karamsarlığa düşenler de olur uçuk hayaller kuranlar da. Ama ne öyledir ne böyle. Bu mesleğin en güzel yanı sektör bağımsız oluşudur. Kimileri otomotivde kimileri beyaz eşyada kimileri tekstilde. Makine sanayiinde. Gıdada,kağıdından şekerine, bilişimde her tarafta inanılmaz bir iş imkanı vardır. Kendini iyi yetiştiren bir endüstri mühendisi kapılır desem yeridir.

Kimlere uygundur bu meslek?
yk> Yapılan işin var olan düzenin daha iyisini hayal ve merak eden kişilere göredir. Tam kariyer yapma mesleğidir. Araştırmacı olmayı gerektirir. Sosyal olmayı gerektirir. Çok yönlü düşünmeyi ,yöneticiliğin aslında ne olduğunu anlamayı gerektirir. Üretimden satışa ticaretten zevk alırım diyenlere göredir. Büyük resimden bakarsak strareteji ve vizyon ile düşünenlere göredir. Kısacası sana göredir bana göredir ) Yalnız hiçbir firma süperman aramıyor. Kimse endüstri mühendisi alayım işletmem kurtulsun da demiyor. Kendinin kurtarıcı olacağını sanan bir sürü öğrenci ve çoktan kurtarıcı olduğuna inanan bir sürü endüstri mühendisi var. Üniversiteyi bitirip iş hayatına atılmadan rüzgara kapılan ve sonra okyanusun ortasına düşenlerden olmanı istemem.

Çalışma koşulları nasıldır?
yk>Üretim benim işim diyenler bizzat hatta olurlar ve üretim mühendisi olarak üretimi kontrol ve takip ederler. Planlama benim işim diyenler stresle başbaşa(stres olmayan iş mi var) masa başında bilgisayar karşısında ince hesaplar içinde olur. Matematiğin alasını kullanır. Satışta olanlar sahada olur. Endüstri mühendislerinin saygın bir satıcı olduklarına inanıyorum. Bilişimde çalışırım diyorsan 24 saat bilgisayar karşısında (ve de facebukta) belki de danışman olarak tüm Türkiye’yi dolaşırsın. Satın alma benim işim diyorsan pazarlık yapmak üzere telefon başında ya da satıcının yanında olursun. Maliyetler ,muhasebe benim işim diyorsan. Bol toplantılı bol hesaplı masalarda dolaşırsın. Daha ne olsun.

Bölüm ağır mı? Kaldırabilir miyim?
yk>İki tip öğrenci vardır. Bir bölüm hep ağırdır. İki bölüm her şekilde hafiftir. Bir de üçüncü kişiler vardır ki onlara göre kendi bölümleri en zor olandır. Dışardan endüstri mühendisliği kolaylıkla geçilen bir bölüm sanılır. Halbuki nice zorla bitirenler vardır. Benim teorim şudur. endüstri mühendisliği okuyan öğrencilerin büyük bir çoğunluğu aşırı zeki ve çalışkandır. Öyle ki dersleri kolay geçebilecek kapasiteye sahiptirler. Daha iyi teorisi olan varsa buyursun konuşalım.

Dersleri İngilizce mi göreceğim?
yk>Yok öyle birşey. Aslında olmaması da lazım. Bazı ezik(milli ruhlarını kaybetmiş, bilim+gönül konusunda azcık fikirleri olmayan) üniversiteler tüm dersleri ingilizce öğretmeye çalışır. Bitirince kalite anlamında farkınız olmayacağı gibi. Öğrenci olarak vasatsanız kalite anlamında geri kalmış bile olabilirsiniz. İngilizce’yi en az ana dilin kadar iyi konuşmalısın. Hatta beraberinde Almanca, Fransızca,Çince bile öğrenmeni tavsiye ederim. Mesele dil bilmektir. Ama ne matematik ne mühendisliğin bir kısmı ingilizce daha iyi öğrenilemez. Umarım Türkçe eğitim görebileceğin bir üniversitede okursun.

Maaşları dolgun mu?
yk>Hayat standartlarının yüksek olduğundan emin olabilirsin. Yalnız bu durum diğer mesleklerde durumun kötü olduğu anlamına gelmez. Onlar da çok iyi maaşlarla çalışmaktalar. Onlarla aynı parayı almak seni rahatsız etmiyor umarım. Bir makine mühendisinden farklı bir maaş alacağını bekleme. Gerçi kariyer imkanın olduğundan hızlı yükselme ve beraberinde maaş artışı şansın var.

Yurtdışı iş imkanları nasıl?
yk>Kim tutar seni. Yalnız Türkiye’deki pekçok üniversiteden mezun kişiye yurt dışında üniversite okumuş gözüyle bakılmıyor bildiğim kadarıyla. Bunu ispat edinceye kadar burnundan gelebilir. Yalnız yurtdışına açılmaya müsait olan nadide meslektir.

Mesleğin gelecekteki konumu nedir?
yk>Belki iddialı olacak ama bugün paha biçilemez bir meslek konumundadır. Gelecekte aynı ilgiyi görmese bile bu mesleğe sahip kendisini iyi yetiştirmiş biri kesinlikle aç kalmayacaktır. 2002-2004 arası işilanlarında doğrudan “endüstri mühendisi” belirtilmeye başlandı. Şu an hiçbir mühendislik yoktur ki bankalarda veya finans kuruluşlarında çalışabilsin. Yalnızca endüstri mühendisliği vardır. Gelecek, bugünden gelecek )

Harita mühendisi mi olasam endüstri mühendisi mi?
yk>Ne demiş ünlü düşünür Cem Yılmaz “hepsi içinde” Geleceğini sen çizeceğine göre neyin doğru olduğuna karar verme vakti yalnızca ama yalnızca üniversite tercih formunda sana verilmiştir. Ama ne harita mühendisliği ne de endüstri mühendisliği belki seni mutlu etmeyebilir. Endüstri mühendisliğini bırakıp doktor olanları da gördüm. Askeriyede kalıp subay olanları da. İçinde bu mesleğin heyecanı olmaz ise okul yıllarında ve belki bitirdikten sonra bile mutsuz olursun. Hayatta en acı kelime okuduktan sonra iş bulamadığın bir meslek için “keşke” diyor olmaktır. Hayata PC oyunu gibi yeni baştan başlayamıyorsun.

Seni aydınlatabildiysem ne mutlu bana. Kal sağlıcakla
Yunus KALDIRIM :)

Bu Yazılarda İlginizi Çekebilir