05 Kasım 2009

Microsoft – Apple – Linux Karşılaştırması

ile Yunus KALDIRIM

Bu konuda sanırım forumlar dolusu yazı yazılmıştır. Herkes kendi bakışıyla şu iyidir , bu iyidir demiştir. Uzman olanı da uzman olmayanı da eminim beğenisini ortaya koymuştur. Ben de 1992-2009 dönemi için bu firmaların işletim sistemlerini tanıdığım ve çağa etkisini gördüğüm ölçüde değerlendirmek istiyorum.

Yiğidi öldür ama hakkını ver!

Sene 92, 386DX-2 66 bir bilgisayar ile bilişim hayatım başladı. Bilenler bilir bilmeyenler için açıklayayım. İşlemci gücü 386 demek tahminen şu anki Core2Quad işlemcilerin 100de 1i olsun. DX-2 kısmı da 2mb ram demek ki şu an 3-4GB Rami yetersiz görüyoruz. 66 Mhz ile şu anki işlemcilerin hızını da karşılaştırmak imkansız yine 100de 1 diyelim. Gelecekte de  bu günün teknolojisine böyle güleceğiz eminim , öyleki fazla sürmez.

Şöyle bir bilgisayar hayal edin siyah beyaz ekran ve açıldığında yanıp sönen bir imleç.

Bilgisayarda basit bir kopyalama için copy c:\klasor\odev.txt a:\ yazmak gerekiyor ve bunu bilen peygamber sanılıyor. Bilgisayarların hiçbir multimedya(müzik,resim vs) özelliği yok. İnternet, web sayfası, youtube :)) bunların esamesi bile yok.

Peki çağ nereye geldi. Kim getirdi?

Apple ilk grafik arayüzü ben yaptım yok Microsoft ben yaptım derken aslında çağ kod yazarak iş yapmaktan tıklayarak iş yapmaya gidiyordu. Burada vurgulamak istediğim birileri geleceği şekillendiriyor hatta bilgisayar dünyasını sürüklüyordu. Bu bana göre Microsoft’tu ve bunu da beceriyordu.

Windows kendini 3.1 ile grafik dünyasına emin adımlarla yerleştirdi. (Sene 93-94) Ama geleceğin sadece bir göstergesi bu.

Hala insanlar bu arayüze alışık değil. Yalnız merakla gelişmeyi izliyorduk. Ta ki Windows 95 devrimi oluncaya kadar bilgisayar çağı bilgisayar fonksiyonlarına sahip sayılmazdı. Midi müziklere müzik dersek o başka :))

ve Windows 95 ile çok farklı bir döneme girdik.

Artık 10 yaşındaki çocuklar bilgisayar kullanabiliyordu. En azından mp3 açıp dinleyebiliyorlardı. Donanım firmaları mecburi olarak daha iyiyi sunma derdine düştüler. Çünkü onları iten bir güç vardı. Minimum 16 Ram diyordu Microsoft. Ses kartı,Ekran kartı diye birşeylerin olduğu ortaya çıktı. İnternet kendini gösterdi. Modem varmış,CD-Rom, mürekkepli yazıcılar ve bir sürü marka model ile bilişim dünyası sallanıyordu.

Eeee nerde Apple, Nerde Linux? Bu nasıl karşılaştırma :) Bu çağlarda Apple bakın bende bende diyor Linux tekel gibi kazana Microsofta karşı ve parasız bir dünya için sloganıyla GUI arayüzleri çıkarıyordu. Bir sürü Linux versiyonu gizemli dünyalardan temin edilebiliyordu.

Microsoft’un Mavi ekranı vardı ve Yazılımını beleş dağıtmıyordu!!

Sanki diğerlerinde hata olmuyormuş gibi cümlelerle kendimizi kandırmayalım.

Basit bir programda bile bir sürü kod hatası olurken milyon satırlık programda neden olmamasını bekleyelim ki. Ama parasını veriyoruz. Neden Microsoft ürünü parasız olsun diye kimse sormuyor. Aslında herkes matematikle tanesi 10 liradan x  milyon tane .oooo iyi para hesabı yapıp çekememezliğe gidiyor zannımca. Sen de yap senin de olsun diyor ve gülüyorum.

Microsoft açık ara öndedir.

Her ne kadar programcılar ve siyah ekrancılar :)) duruma üzülse de. Hangisi daha iyi konuşmaları yapıldığında Linux , daha stabil, daha güvenli, donanımı daha iyi kullanıyor. Apple daha cıvıl cıvıl daha sanatsal deniliyor. Eeee Microsoft?? Bilgisayarı bence çok iyi yöneten bir işletim sistemi var .  (Bu konu programa ve yapılan işleme göre şu iyi bu daha iyiye dönüşebiliyor.)

Bugün 5 yaşındaki çocuklar internete rahatça girebiliyor ve bunun mimarı bana göre kesinlikle Microsoft’tur. Ben Bill abinin ellerinden öpüyorum.  Bilgisayarın geçirdiği evrimi biliyorum ve bu konuda ben Microsoft’çuyum. Microsoft’un göstermelikte olsa donanım üretimi tarafı var. Ama esas işi donanım dünyasını dürtmek. Çünkü onlar yazılımcı ve donanımı iteklemeyi çok iyi biliyorlar.

Diğerleri kötü mü? Yani!

Hayır. Apple’ın donanımı ve işletim sistemi gayet güzel ve kullanışlı. O da Tekel.Bakın bir ipod’a müzik yüklemek için itunes’u zorunlu tutmuyor mu? Microsoft media player deyince hain ilan ediliyor ,itunes’a gelince. Gerçi günümüzde bu konular mahkemelerde ve internette ayyuka çıkmış halde :))Ama Apple’ın sahibi Steve Jobs bu işe gerçekten sanat katıyor. Bu konuda on numara zevk sahibi. Kendisiyle tanışmak,konuşmak isterdim. Hem donanımlarında hem yazılımında bunu çok iyi görebilirsiniz. Kullanması acayip zevklidir.

ve ikinci Hayır. Linux gerçekten sağlam bir alternatif. En azından kollektif gelişme ve ortak akıl ürünü. Yani bir aklın nesi var iki aklın sesi var ile ilerleyen bir işletim sistemi.Eminim çok sağlam yazılan kodları vardır.

Ama bilgisayara bilgisayarcı için midir kullanıcı için mi? yarışında bilgisayarcı içindir kısmını geçmeleri lazım. Microsoft’un yıllar önce ileri-ileri-ileri mekanizmasıyla kurduğu basit program yükleme mekanizmasını bile %100 oturtamamış durumda olması ne üzüntü vericidir. Hadi yeni bitti diyelim :)

Microsoft ile Bilgisayar dünyasına açılıyoruz

Bilgisayarı bilgisayar yapan yazılımlardır ve internette bugün Microsoft üzerinde çalışabilecek milyonlarca yazılım mevcuttur. İşte evren budur. Bir gün Linux dağıtımcı bir firmaya şöyle bir yazı yazmıştım ” Milyonlarca yazılımın olduğu bu evrende neden binlerce yazılımı destekleyen Linux için bir kutuya gireyim” Yanıtı “haklısınız ama…” idi. Benzer durum Apple için de geçerlidir. Gerçi son zamanda Intel ile birşeyler yapmaya çalışıyor ama hadi hayırlısı diyelim.

Bir de şu var. Microsoft Office’i kesinlikle kullanmak istiyorum. Beğeniyorum Word’ü ve Excel’i .Gerçekten harika programlar. Sadece bunlar için bile Microsoft tercih ediliyor,tercih edilebilir de.

Gelecek ne gösterir bilinmez!

Microsoft Windows7’yi çıkardı.Apple Leopard var. Linux için çok iyi sürümler mevcut. Hepsi gerçekten birbirinin rakibi durumdalar. 92-09 yılları arasının galibi bana göre Microsoft’tur. Ama denemediyseniz,sanal ortamda veya canlı olarak kullanmadıysanız kesinlikle Microsoft dışında kalan işletim sistemlerini de görün, deneyin diyorum. Farkı bizzat gözlerinizle görmelisiniz. Diğerlerinde çok iyi olan kısımlar var hani.

Bu Yazılarda İlginizi Çekebilir