17 Ekim 2009

SAP Forum 2009

ile Yunus KALDIRIM

SAP Forum’un bu yılki sloganı “Açık ve Net”ti. Bu yılki forumda şahsen sunum yapma fırsatım oldu.

SAP BW Platformu üzerinde SAP BusinessObjects Xcelsius ile Stratejik Dashboard Uygulaması sunumunda Temsa Global’de yapmakta olduğumuz projede edindiğimiz tecrübeleri paylaştık.  Projemiz Türkiye’nin ilk SAP BO projesi olmasıyla da önemli bir noktada. Konusunda uzman IT çalışanlarının ve firmaların finans odaklı uzmanlarının sunumumuzu beğenmiş olmasını umuyorum.

Birkaç kelimeyle sunumda can alıcı noktalara değinecek olursam;

  • Bugün ,hatta bugün bile geç sayılabilir firmalar KPI odaklı iş yönetim modelini benimsemelidir
  • SAP BO ürünü dashboard uygulaması olarak gerçekten ideal bir üründür. Aynı zamanda raporlama aracı olarak kullanılabilir.
  • SAP BW veri toplama noktası olarak halâ olmazsa olmaz konumdadır.
  • Teknik açıdan BO-BW uyumu %100 olmasada sorunsuz olarak tamam görünmektedir.
  • Dashboard uygulamaları üst yönetimin iş yapış şeklini değiştirebilecek ,IT’nin aslında onlara özel tasarlamasını beklediği uygulamalardır.
  • Hayal ediniz: bir ekranın örnek olarak 4te birinde ,12 aylık,fiili, bütçe ve geçen yıl , mtd ve ytd, tl ve euro, farklı 4 şirket için satış,stok,üretim adet,tutar olarak hazırlanmış bir grafikte tahminen 12x3x2x2x4x3x2  ~900 ayrı bilgiye ulaşılabilir. Bu büyüklüte bilginin hiç farkedilmeden, basitçe bir iki tıkla ekranda görüntülenebiliyor olması yöneticilere ne denli kolay analiz yapma fırsatı sunulabildiğini göstermektedir.