11 Haziran 2010

SAP CRM Etkinliği

ile Yunus KALDIRIM

sapcrm Bu yıl 3.sü düzenlenen Türkiye SAP CRM Etkinliğinde SAP’nin CRM vizyonunu görme , yeni sürümü ile ilgili bilgiler edinme fırsatı bulduk.  Müşteri ilişkileri yönetiminde etkinlik sonrası farklı bakış açısı kazandığımız şu önemli noktaları listeleyebiliriz.

  • Müşteri ilişkileri yönetiminde “Sosyal ağları” göz ardı etmemiz gereken bir çağdayız.
  • İnsanlar anlık olarak bilgiyi paylaşmakta ve  kişilerin networkünün genişliğine bağlı olarak anlık olarak neredeyse herşey bilinmektedir.
  • Müşterilerimiz artık sosyal ağlarda markamızın takipçisi, temsilcisi veya şikayetçisi olarak daha çok kitleyi etkileyebilecek güçlü bir e-sosyal kimlik taşıyorlar.
  • CRM’e tüm yönlerden birden bakamayız. Şahsi yorumum konulara ayrı ayrı odaklaşmak için şirketlerin stratejilere ihtiyacı vardır. Ör: Pazarlama odaklı CRM, CallCenter odaklı CRM, B2B odaklı CRM gibi.
  • Müşterilerimizle etkileşimde hangi basamaktayız?nereye yükselmek istiyoruz? sorularıyla beraber SAP CRM’de adım adım devreye alınacak uygulama stratejisi hazırlanmalı. Örneğin önce müşteri markamızı dener sonra memnuniyet aşamasına taşınır sonra sevgi aşamasına ve en son olarak sadık aşamasına taşınır. Sadık müşteri bir nevi markanın sahibi gibi davranır ve her tür durumda markayı savunacak etkileşimde bulunur. Müşteriler bu farklı aşamalardaki durumuna göre bölümlendirilebilir ve SAP CRM Sadakat uygulaması ile markamızın müşterilerle olan etkileşimi kontrol altında tutulabilir.
  • Mobil çağındayız ve hiçbir CRM uygulamasının bugün veya yakın gelecekte mobil dışında kalacağı söylenemez. Mümkünse erkenden özellikle satış gücüne,ekibine mobil uygulamaları kullandırmalıyız. Artık  Blackberry veya Iphone hayatımızın içinde. Amacımız, daha etkili iş yapmak ise bunlar yok gibi davranamayız.
  • Belki eskiden CRM implementasyonlarının aylar süren projeler olduğu söylenebilirdi. Ama başarılı bir İş Değişim Danışmanıyla (Business Transformation Consultant “Ben adayım :)” , doğru CRM danışmanı ve programcılarıyla kısa sürede etkin SAP CRM projeleri hayata geçirilebilir.

Bu Yazılarda İlginizi Çekebilir