18 Ağustos 2006

Endüstri Mühendisliği Üzerine Söyleşi

ile Yunus KALDIRIM

İş hayatında yer edinmesi çok uğraştırıcı bir mesleğimiz var. Bu meslekten en fazla zevk alanlar öğrendiklerini veya hayal ettiklerini uygulayabilecekleri yerde çalışanlardır. Bizim en fazla uğraştığımız problem pes etmemeyi öğrenmektir. Okulda öğrendiklerimizin okulda kaldığını söyleyen,kabul eden ve öyle de yapan ve ne iş yaparsın sorusuna da “her iş yaparım” diyen arkadaşlarımız yüzünden iş hayatında yer edinmekte zorlanan bir mesleğe sahibiz. Ne iş yaptığını bilmemek nasıl bir duygudur? Bunu en fazla bizim meslektekiler yaşıyor,gariptir. Sırası gelmişken buradan bu mesajımı okuyan ,saygıdeğer hocalarıma ,siz arkadaşlarıma ve meslektaşlarıma etrafımıza ne iş yaptığımızı bilen kişiler olduğumuzu göstermemizin gerektiğini söylemek istiyorum. Ethem arkadaşımızın sorularıyla sizce kaç çeşit meslek dalı karşı karşıya kalıyordur merak ediyorum. Bir doktora neden sorulmaz bu sorular ya da bir elektronik mühendisine? Ethem arkadaşımızın sorularının bir kısmına naçizane bilgilerimle cevap vermek istiyorum.

Öncelikle her mesleğin yeri ayrıdır. Terzi diker, endüstri mühendisi dikemez! Elektronik mühendisi elektronikten anlar,bilgisayar mühendisi bilgisayardan. Arkadaşınzın tercihinde bunu az da olsa fark etmesini sağlayın.

> 1- Türkiye de ve yurt dışında iş imkanları nasıl?
yk< İş bulabileceği pek çok kuruluş var. Sabancı’da Koç’ta çalışır. Fakat bütün mezun endüstri mühendislerini alacak durumda değiller. Onlar haricinde bir yerlerde çalışırım diyorsa, kim tutar onu.

>Tabii ki çalışana her zaman iş var ancak piyasanın endüstri mühendisi ihtiyacı ve gelecekteki tahmini durumu ne olur?
yk< Endüstri mühendisliğinin ülkemizdeki geçmişine bakarsak daha çok genç olduğunu anlarız. Ama şuna inanıyorum ki her geçen gün bizim mesleğe olan ilgi ve talep artmakta. Çünkü meslektaşlarımız “daha iyisini yapmak” disipilinine sahip. İşletmelerin daha iyiye gitmek için, bir dünya firması olabilmek için uğraştığı günümüzde en az bir endüstri mühendisine sahip olması kaçınılmazdır.

> 2- Maaş durumu? Gayet genel bi soru ama işe başlama ücreti ve diğer mühendisliklerle karşılaştırıldığında endüstri mühendisleri ne durumda? (Türkiye de ve yurt dışında)
yk< İşe yeni başlayanlar işletmenin diğer mühendislerine verdiği maaşı alıyorlar. Sonuçta bir mühendisiz ama yükselme şansımız var

> 3- Çalışma alanları? Yani endüstri mühendisleri ne iş yapar, neye yarar. Her yerde okuduğumuz, benim şahsen dilinden pek anlamadığım terimlerle değil de (sistem analizi, analitik … vs), daha güncel ve anlaşılabilecek örneklerle olursa iyi olur.
yk< “Her işten ANLAMAZ” bunu söylemeliyim. Ayrıca her işten bir parça bilir gibi de söyleyenler var. Bence bir kaç işten de bir parça bilir olarak söylenmeli. Bu bilgiler mesleğimizi tanımada önemli bir gerçek.
-Endüstri mühendisi kalite güvence üzerine çalışır,uluslararası standartların işletmeye kazandırılması ve sürdürülmesi.
-Üretim planlama veya üretim takibi ile ilgilenir, çoğunlukla yalnız siparişe göre üretim yapmayan, aşırı malzeme ve üretim bilgisi istemeyen sektörlerde örneğin seramik üretimi,tekstil, beyaz eşya, otomotiv gibi. -Süreçlerin takibi,etüdü,kapasite planlama görevlerinde çalışır,yani aynı işi farklı çalışanlar farklı şekilde, farklı sürede yapıyor olsa, kalite veya verim problemi vardır denir.Bunun nedeni çalışan,ürün veya makine
olabilir.Bunu tespit etmek ve çözümünü ortaya koymak bizim işimizdir.
Ayrıca biz endüstri mühendisleri ,kendini rüzgara bırakmış işletmelerin sahip olduğu kapasiteyi, gücü ortaya çıkararak onların hakimiyetlerini artırıyoruz. Kendini rüzgara bırakanlar;ne kadar üretebileceğini, maliyetlerini nelerin etkilediğini hassas bir şekilde bilmeyen fabrikalardır.
-Bir diğeri,insan kaynaklarında çalışıyoruz. Her ne kadar meslektaşlarımın az bir kısmı bunu seviyor olsa da bu bir gerçek. Biz işe alımlarda, çalışan değerlemede çalışıyoruz.
-Bir diğeri, Ticari otomasyon sistemlerinin kurulmasında, etkin bir şekilde kullanılmasında çalışıyoruz. Fabrikaların ihtiyaçlarını ortaya çıkararak yeni bir yazılıma geçişi, eski sistemlerin iyileştirilmesini sağlıyoruz.
-Satın almada,lojistikte çalışıyoruz. Malzeme ihtiyaçlarını tespit ederek, ne zaman elimize ulaşacak ne zaman sipariş vermeliyize bakıyoruz. Hepsi bu kadar değil tabi.

> 4- Ne gibi kişilik özellikleri gerekir. Ayrıca sosyal yönden ne gibi özelliklere sahip olması daha avantajlıdır. Yani tahminimce bir bilgisayarcının insan ilişkilerinde çok rahat olması aranmayabilir. Endüstri mühendislerinin bu özelliği ne durumda olmalıdır?
yk< İşte anlat anlat bitmez bir konu. Hep en iyisi sende olmalı! diyemem.Ama “insan”ın değerli bir varlık olduğunu ,”makine”nin emri yerine getirecek bir varlık olduğunu bilen birisi olmalısın. İnsani ilişkilerin eksik olmasın, çalışkan ol, lider ol, kendine güven. İşin hazır

> 5- Bilmesi gerektiğini düşündüğünüz başka konular da varsa eklerseniz sevinirim.
yk<okyanusun ortasına düşmüş gibi bir başlangıçla üniversiteye başlayacağını üzülerek söylüyorum. Yüzmeyi de kendisi ilk orda öğrenecek.

Bu Yazılarda İlginizi Çekebilir