10 Mayıs 2011

Sıfır Kağıt

ile Yunus KALDIRIM

Kurumsal firmalar bulunduğumuz çağda ,sahip olduğumuz teknoloji ile kağıtsız çalışma ortamını başarılı bir şekilde kurabilirler. Doğamız için gerçek anlamda gerçekleştirebileceğimiz en somut hareket kağıt tüketimini azaltmak ve ağaç kesimine engel olmaktır. Bunun sosyal örnek olma adına kurumsal firmaların benimsemesi gereken bir kültür olması gerektiği inancıdayım. Bilgi sistemlerinin hedeflerinden birinin de doğaya destek olacak (Green IT) uygulamaları veya sistemleri kurması ,donanımları kullanması olmalıdır.

Neler yapılabilir?

1-  Akış(workflow) uygulamaları her türlü kağıt dolaşımı için kurulabilir. İyi bir yazılım hem iş performansı , hem de iş kalitesi yaratacağı gibi kağıtsız ortama geçiş için en güzel yöntemdir. Firmanızda her tür kağıt dolaşımı gerektiren aktivitenizi bilgisayar ortamına taşıyabilirsiniz.

 

2- Döküman yönetim sistemleri kağıt kullanımını çok düşük oranda azaltacaktır. Yalnız fotokopi gerektiren konularda kağıt çıktı almak yerine e-dökümana bakmak yine de sıfır kağıt kültürüne destek olacaktır. DYS uygulamaları iş akış uygulamaları ile birleştirildiğinde gerçek manada verim elde edilebilir.

 

 

 

3- Belgelerinizin yazdırılamaz sürümlerini kaydedebilirsiniz. Bu konuda en güzel örneklerden biri wwf formatında dosyaların kaydedilmesidir. ( Saveaswwf ) Bu uygulama bilgisayarınıza wwf dosyaya dönüştürücü bir yazıcı eklemektedir. Bu sanal yazıcıya gönderilen çıktılar yazdırılamaz dosyaya dönüştürülmektedir. Aslında pdf’in çıktı alınamaz sürümünü oluşturan bu program tamamen olmasa da sıfır kağıt kültürünü destekleyici niteliktedir.

 

4- Yazıcılarınızı kartlı sisteme geçirebilirsiniz. Çoğu kurumsal firmada gönderilen çıktıların belirgin bir kısmı yazıcıdan dahi alınmamaktadır. Kartlı sistemler kişi başına alınan çıktının takibi , çıktı güvenliği oluşturulması ,maliyet azaltılması yanısıra atık kağıt azaltımı konusuna destek olmaktadır. Tavsiyem ofislerde merkezi ,ağ yazıcısı kullanımına geçilmelisi yönündedir. Bu yöntem sıfır kağıt kültürüne geçiş için sadece ama sadece destekleyici güzel bir çalışma olacaktır.

Sözün Özü :Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenmeyen birşey olduğunu anlayacak. Şef Seattle – Kızılderili atasözü

Bu Yazılarda İlginizi Çekebilir