01 Mart 2012

Endüstri Mühendisliğini Merak Eden 3 Kişi

ile Yunus KALDIRIM

<<iyi günler rahatsız ediyorum..dün nette söyleşiniz varmş sanırım ama ben kaçırmışım..ben endüstri mühendisliği istiyorum ama çankaya aydın gibi özel üniler tutuyor tam burslu..onlardan sonra da sakarya tutuyor..sizce özel üniversite mi devlet üniversitesi mi?bir de son olarak sakarya üniversitesini endüstri mühendisliği için tavsiye eder misiniz..?tekrar özür dilerim rahatsız ettiğim için

>>Üniversitelere sadece burs yönüyle bakmayın. Kampüsü, imkanları açısından da bakın. Lise5 gibi olan üniversite burs verse size çok şey kazandırmaz. Devlet üniversitesini de ücretleri düşük diye tercih edecek değiliz. Bunlar arasında denge kurmak gerekiyor. Bu yıl ilginç bir şekilde Sakarya tercihi ön plana çıkmış durumda. Sanırım puanı yükselecek :) İnanın bu üniversiteyi tanımıyorum. Davet edip kendilerini tanıtmadılar :D Sana önerim üniversiteler için tercih kriterleri listesi oluşturman ben olsam şöyle bir liste yaparım ve Artı eksi diye işaretler toplarım. Bilimsel yayınlarına bak falan demeyeceğim :) 1- Bulunduğu şehir yönünden 2- Kampüs yönünden 3-Türkiye ÖSS sıralaması yönünden 4-Hocalarının deneyimi(prof,doç vb sayısı) yönünden 5-Üniversitenin geçmişi yönünden 6-Kişisel algı(sana ne hissettiriyor)

<<merhaba.. bıraz cat kapı oluyr ama kusuruma bakmayın. ben bu sene mezun oldum. itü yada odtü endüstri müh yzmak ıstyrm. ama aılem cevremdekıler bu duruma tepkılı. tıp yada diş hekimliği yazmamı istiyor. sizin fikriniz nedir? endüstri populerliğini korur mu? yardımcı olursanız cok sevinirim. iyi günler

>>Tıp mesleğinin yeri ayrıdır mühendislik mesleğinin yeri ayrıdır. Öğrencilerin önce algılaması gereken konu bu. Birinde hastanedesin diğerinde fabrikada veya ofistesin. Aileler duruma %99,9 elde edilecek gelir ve ego yönüyle bakıyor. Yoksa sanmıyorum ki doktor olup ailesinden birini iyi eden doktor vardır :) Derler ya ailemizden bir doktor çıksa.Bu sadece egonun tatmini. Bizim çocuk doktorluk okuyor işte. Yalnız kıymetli meslek olduğu yönünde hem fikiriz. Ben şunu derim. Eğer doktorluğa karşı içinizde bir antipati yoksa tercih edin. İmkanları yüksek bir meslektir. Uzun bir süre daha da böyle olacaktır. Gelelim endüstri mühendisliği popüleritesini korur mu? Korur. İş bulursunuz. Yalnız sosyal bir meslek olan endüstri mühendisliği okuması kolay ama 5 kişi içinde söz alıp konuşamayan kişiye göre değildir. Şöyle diyeyim bu özelliğiniz olabilir ama açığa çıkmamış olabilir. Okurken farkedersiniz .Ya da yoktur böyle bir özelliğiniz, bölümü okumak işkence olur çünkü insan odaklı bir bölüm tabiri caizse hımhım tiplere göre değildir. Tıp için şunu diyeyim. Özel hastanede çalışmadığınız sürece devlet memuruyken hımhım olsanız ne olmasanız ne kimse size karışmaz:) Maaşınızı alırsınız.

<<merhaba. profilinizi internetten gördüm ve bana yardımcı olabileceğinizi dşündüm. ben bu sene sınava girdim ve sonuçlar açıklandı. şmdi tercih yapıcam ve tercihlerim arasında endüstri mühendislğide var. ama eczacılık dşündüğüm için başka hiçbri meslekle ilgili araştırmam olmamıştı. eczacılık olmayınca şmdi endüstri dşünmeye başladım.ama iş imkanları nedir bu bölümün asıl amacı nedir hiçbir bilgim yok. internetten bakıyorum ama yinede bir bilenle konuşmak dha iyi olur diye dşünüyorum. bana yardımcı olursanız size çok minnettar kalırım. şmdidedn teşekkür ederm..

>> Endüstri mühendisi sektörlerde ortak olan işleri yapan kişidir. Sektör bağımsız işler. Planlama,kalite,üretim,satınalma,lojistik,bilgi sistemleri,satış, finansman konularında uzmanlaşabiliyoruz. Eczacılık tutmayan bayanlar bu yıl endüstri yazabileceğini gördü. Çünkü neredeyse tercih edilebilir başka sayısal bölüm kalmamış gibi. Benim de tespitim bu yönde. Bence daha iyi de bir alternatif yok. Özellikle de bayanlar açısından bir alternatif daha yok gibi.