16 Ekim 2012

SAP Forum 2012: Yepyeni Bir Yarış

ile Yunus KALDIRIM

  SAP Forum yine sektörün bir araya geldiği yer oldu. Bu yıl ki teması yepyeni bir yarış. Aklımda en fazla yer eden iki kelime “big data” .(Bana göre çevirisi , büyük veri yada dev veri değil de “çok veridir” :)  Gerek donanım teknolojisindeki ilerlemeler gerekse yazılım teknolojisindeki ilerlemeler biz bilişimcilerin hem çok veri üretmesine  hem de çok veri tutmasına neden oluyor. O kadar çok ki insan; her bir duyum organından geçen her sinyali kayıt altına alacak neredeyse :)

Perşembenin gelişi Çarşambadan bellidir derler. SAP çok verinin farkına ilk varan olmasa da bu forumda müşterilerine sinyal yaktı. Neden?

1- SAP kodları gereği veriyi büyük hacimlere çıkarmakta

2-SAP kullanan çoğu firma milyarlarca işlem(transaction) yapan kuruluşlar

3-Mobil dünya, sosyal medya içinde insan artık anı yaşıyor. (Anı kaçırmak istemiyor)

4-Önceden veriler kontrol edilebilir büyüme ile belirli noktalarda üretilirken şimdi kontrolsüz ve sürekli değişen ,çeşitlenen noktalarda üretiliyor.

Gelelim çok veri örneklerine :) 1 resim eskiden ortalama 1mb iken şimdi HD vs nedenlerle 10mb boyutlarında. Bir film eskiden tahminen 300-700mb arasında iken şimdi blueray vs nedenlerle 8-10GB boyutlarında. Eskiden elektrik faturasını elle kesmek yeterli iken şimdi hangi kullanıcı hangi saniyede hangi noktada sayaç okumuşu bile kayıt altına almaya çalışıyoruz. Artık her veri gerekli. İhtiyaçlar çoğu zaman basit iken bu kadar büyük veriler altında basit sonuçlara nasıl hızlı bir biçimde ulaşacağız sorunuyla karşı karşıyayız. Ama SAP yanımızda…

Bu Yazılarda İlginizi Çekebilir