24 Mart 2016

Iphone 9.3 Güncellemesi Yarım Kalırsa

ile Yunus KALDIRIM

İnsanın başına gelmeyince bilmiyor tabi. Telefonunun için yeni bir sürüm çıkmış ve güncellerken herşey yolunda görünüyordu. Bir de baktınız dakikalar geçmiş %99da sanki takılı kalmış. Ne yapacaksınız? Yaşayınca araştırıyorsunuz. Hazır araştırılmışı ve çözülmüşü var diyelim. Resimleri internetten bulup göstermeye çalıştım durumu ve yazıyı yazmanın faydalı olacağına karar verdim.

1- Cihazınızda güncellemeyi başlattınız ve öyle kilitlenip kaldı gibi duruyordu. Mesela şu resimdeki gibi. Gerçi bu internette bulduğum resim %80de kalmış :)

ios_durdu

2- Sonra dediniz telefonun açma kapama tuşuyla menü tuşuna basılı tutayım ve restart ettiniz. Sonra şöyle bir görüntü geldi.(Gelmeyebilirdi de )

itunes_simge

3- Sonra cihazı bilgisayarınıza taktınız. Itunes açıldı ve size recovery vs. yazıları gösterdi.

iphone-5-update-to-ios-8

4- Bu görüntüdeki versiyon farklı olabilir. Itunes da Türkçe olabilir. Ama işlev aynı sonuçta. Doğal olarak restore seçmediniz. Restore derseniz tüm bilgileriniz silinip!!! cihazınız yeniden kurulacak. Benim gibi “update” seçtiniz. Ekrana bir sürü soru geldi ve inmeye başladı.

5-Sonra inerken birden (unknow error (-3) gibi bir mesaj aldınız. Bu arada eğer bilgisayarınızın sesi açıksa bağlantı kablosu telefondan çıkarılıp takılmış gibi bir ses duydunuz. İşte sorun burada başlıyor. İnerken bir şekilde usb enerjisini bilgisayar kestiğinden işler yarım kalıyor gibi. Yapacağınız itunes tekrar soruları sorsa da bu sefer evet demeyip dosyanın inmesini takip etmek. Itunes üzerinde bir indirme durum çubuğu var. Ona tıkladığınızda ne kadar indiğini görürsünüz. Aşağıda örnek bir resim buldum internetten.

itunes_downloading_progress

6- Aslında sistem c:\users\(kullanıcıadınız)\appdata\roaming\apple computer\itunes\iphone software updates klasörü altına iphone4s ios 9.3 için iphone4

,1_9.3_13E233_restore.ipsw dosyasını 1,5GB olarak indirdiğinde bu 3 nolu hatayla karşılaşmayacaktınız. İndirilecek ipsw dosyasını internetten de bulup indirebilir ve bu klasöre yapıştırırsanız sanırım iş daha kolay olabilir. Ben her cihaz bağlantısı kesildiğinde gelen sorulara iptal diyerek inmesini bekledim.

7- Dosyada indi. Eee tekrar güncelle diyoruz. Dosyalar çıkarılıyor vs. diyor. O arada tabi telefonla usb de kesintisi oluyor tekraren, yok iphone bekleniyor, yok takma çıkarma sesi çıkıyor falan anlıyorum. Tabi burada kesintiler olunca itunes hemeeen güncelleme olmadı restore edelim diyor. Aman dikkat!! bu soruya evet demeyin!!!iptal diyoruz.

itunes-recovery-mode-iphone

8- Bu sefer de en son iphone bekleniyorda kaldı ve cihazda da tam aşağıdaki görüntü oldu. Bildiğiniz %0da güncelleme takılı kaldı diyebilirim. Ama sabredeceğiz bekleyeceğiz. Ortalama 5 dakika sonra itunesta ” güncellenen iphone yazılımı doğrulanıyor” yazacak. Tabi telefonda hala %0 ilerleme var.

iphone_stuck

9- Sonra daha yavaşta olsa cihazınız güncelleniyor. Itunes üzerinde ” iphone yazılımı güncelleniyor” yazıyor.

10- Geçmiş olsun. Unutmayın restore (geri yükle) yapmayın. Yoksa bilgileriniz uçacak. Bu sorun %100 böyle aşılıyor.