30 Mart 2016

SOAP ve REST Apileri için Fonksiyonel Test Aracı : SOAPUI

ile Yunus KALDIRIM

soapuiSOAPUI kendisini testlerin isveç çakısı olarak tanımlıyor. Bu tanımı da ciddi şekilde hak ediyor. Web servislerle uğraşıp bu aracı kullanmayan var mıdır bilemiyorum.

SoapUI ücretsiz ve açık kaynak kodlu çapraz platform fonksiyonel test çözümdür. Kullanımı kolay grafik arayüzü ve kapsamlı özellikleri ile SoapUI kolay ve hızlı bir şekilde fonksiyonel, regresyon, uyum ve yük testleri yapılmasına imkan tanıyor.  Yapabilecekleriniz için neredeyse sınırsız özellikleri taşıyor.

Öncelikle bir çalışma alanı(workspace) oluşturuyorsunuz . Ardından daha önce yayınlanmış (published) olan web servisleri çalışma alanınıza ekliyorsunuz. Sistem otomatik olarak ilgili servisleri ve örnek sorguları ekrana getiriyor. Size kalan servis için parametreleri girmek ve yürüt diyerek sonucunu görmek.

soapui_testÖrneğin şehiri girdi(input) olarak verdiğiniz ve sıcaklık derecesini çıktı(output) olarak aldığınız bir servisiniz olduğunu düşünün ( http://www.webservicex.net/globalweather.asmx?WSDL ) bu servisi aslında programınızda kullanacaktınız ve kodlarla çağıracaktınız. Yalnız kodlarını yazmadan test etmek için bir client( yerel) uygulamasına ihtiyacınız vardır. SOAPUI ile bu wsdl adresi girdi olarak verebilir ve örnek değerlerle sonucu değerlendirebilirsiniz.

Ücretsiz open source oluşu yanında bence kurumsal firmalar bu yazılımı satın alarak ve bağımsız bir sunucuda tutarak ortak test platformu oluşturmaları gerekir. Aksi durumda çalışan bağımlı testler kurumsal hafıza(knowledge base) oluşturmada eksiklik olarak karşınıza çıkacaktır.

SOAPUI yazılımına bu adresten ulaşabilirsiniz.

 

generic levitra

Bu Yazılarda İlginizi Çekebilir