10 Aralık 2016

Dolar Nereye Gidiyor? Nereden Geliyor?

ile Yunus KALDIRIM

Bugünlerin konusu son 1 ayda doların %10-%15 artışı. Dolar 3.00TLden 3.50TLleri gördü. Peki bunun kaynağı nedir? Neler oluyor? sorusu herkesin aklında.

Öncelikle artışın kaynağını tespit etmeye çalışalım.

Bu grafikte Dolar Euro (USDEUR) paritesindeki artış ile beraber özellikle seçtiğim ve USDEUR ile korelasyonu olan ülkelerin durumunu görüyoruz. Grafik diyor ki 8 Kasım 2016 Amerika başkanlık seçimlerinde Trump’ın kazanması ile bir kırılım oldu. Grafiğin sol köşesinde bu kırılım net belirgin. Ardından Arjantin Peso , Breziya Real, Macaristan Forint, Japonya Yen, Malezya Ringit, Meksika Peso, Polonya Zloty ve Türkiye TL si neredeyse aynı makro ekonomik seyir izliyor. Hepsi dolar karşısında %5-%15 arası değer kaybetmeye başlıyor. Yani etki tamamen dış kaynaklı. Etkinin büyüklüğünde ülkemizin iç politikası etkili olduğu da kesin.

Peki ülkeler kendi içinde bu durumu nasıl yorumluyorlar? Brezilya örneğini inceledim. Şu yazıda gördüm ki Brezilya doların yükselişini hükümet kurumları arası sorunların olmasında ve ceza hukukundaki sorunlarda görmüş. Ülkedeki bir inşaat firmasına 2milyar dolar ceza keserek durumu kurtarmaya çalışıyor.

Türkiye’de siyaset , halk dolarları bozdursun ekonomik saldırı var durumundalar. Bu doğrudan ekonomiye can suyu katamayacak olsa da Erdoğan’a siyasi olarak puan toplatır ve gaz alır.  Yapılması gereken medya yönetimi ve ekonomik taktikler geliştirmek. Bugünlerde Ekonomi kurulu gibi birşey ortaya çıktı. Hadi hayırlısı.

Tam bu yazıyı yazdığım günden 2 gün önce dolar 3,39TLleri gördü. Peki ne oluyor da düşüyor. Hemen dışarıya bakalım.

30 Kasımdan sonra düşme başlamış. Sarı renk USDEUR paritesi diğerleri grafikte görünmekte. Türkiye’ye en çok benzeyen Japonya ve Brezilya’da da düşme eğilimi var. Yani dolarları bozdurduk kuru düşürdük falan filan yok. USDEUR paritesi düştü diye bizim ülkemizde de düşüş oldu. Bu dönemde Avrupa’da İtalya refendumundaki çakılma ABD’deki üretim rakamları vs etkili olmuş olabilir.

ve tekrar çıkış

Sevincimiz kursağımızda kaldı. Bu grafikte sarı USDEUR paritesindeki değişim oranı ve diğer ikisi Japon Yeni ile Türkiye TL si. Görüyormusunuz Japonya ile Türkiye’de kur değişimi neredeyse birebir! Yine USDEUR paritesindeki çıkış ile dolar kuru ülkemizde çıkışta aslında. Düşüren de biz değildik çıkaranda değiliz. Ama oranların etkisi yine iç dinamiklerden. Bununla ilgili Japonya için yazılan şu yazıya dikkatinizi çekmek isterim. Gerçekten şunu diyor özetle: Bu dönemde Amerika Trump ile bir belirsizlik durumuna girdi.  İtalya’da referandum başarısız başbakan istifa etti

buy kamagra 100mg

, İngiltere çıktı ne olacak belli değil. Fransa’da başbakan istifası ve gelecekte Avrupa birliği bile tehlike durumunda .

Yatırımcılardan zarar görenler ve korkarak güvenli( kârlı) liman arayanlar Japonya, Türkiye ve diğer benzer yapıdaki kesin kâr getirici ülkelere saldırdılar.

Dolar kurunu düşürecek çareler ne olur? 1- Kur farkıyla boş beleş kâr amacı güden( ülkede milyar$ alarak kuru şişiren ve balonu zamanı gelince patlatacak olan) bu yatırımcıları ürkütürsünüz ve paralarını bozdurursunuz , kur düşer 2-Ya da yatırımcıyı ürkütmezsiniz kuru düşürmek için dolardaki paralarını ülkede başka bir yatırım aracına çekersiniz. Faizsel demek istemiyorum ama uzun vadeli ama daha kârlı birşeyler belki onları cezbeder. 3- Artık büyük yatırımcılar özel yazılımlar ve otomatik al-sat gibi yöntemler kullanıyor. Burada yazılımcılardan ters taktik alırsınız. Yani oyunu kurandan hileleri alırsınız.