14 Kasım 2016

Endüstri Mühendisi Ne Yapar?

ile Yunus KALDIRIM

Endüstri mühendisi okuyan öğrencilerden gelen bazı sorulara yanıtlarımı bu yazıda bulabilirsiniz.

– İlk sorum mezun olduğunuz okul ve mezuniyet yılınız nedir?

> Çukurova üniversitesi EM. 2005 mezunuyum.

-Kısaca iş hayatınızdan ve iş hayatınızda yapmış olduğunuz endüstri mühendisliği çalışmalarınızdan bahseder misiniz?
> Bu soruya yanıt verirken gördüm ki mezun olalı yıllar olmuş. 2006 yılında Temsa’da başladığım iş hayatıma son 6 yıldır Enerjisa’da devam ediyorum. Temsa otomotiv sektöründe olan ve Enerjisa da Enerji sektöründe olan birer Sabancı kuruluşu. Her iki şirkette de SAP ERP üzerinde farklı farklı modüllerde IT uzmanı olarak görev aldım. Şu an CRM süreç yöneticisi olarak çalışıyorum.
Endüstri mühendisi olarak bu şirketlerde yazılım odaklı iş süreçlerinin tasarımı

,analizi, testleri ve devreye alınmasında görev aldım. ERP büyük bir entegre sistem. Şirket tüm fonksiyonlarını SAP yazılımı üzerinde yönetiyor. Görevimin bir yönü proje yönetimi bir yönü girdi-süreç-çıktı odaklı sistem analizi, bir yönü ihtiyaç analizi, yapılan işlerin test edilmesi , sonuç olarak kodlamadan ziyade kodun yazılacağı ürünü şekillendirmek  ve uygulamanın çalışır hale getirilmesi diyebiliriz.

– İş yerine ve çevrenize ne tür katkılar sağladınız?
> Düşün ki bir sistem kuruyorsun ve bu sistem şirketin iş yapış şekli oluyor.  Şirkette yazacak olsan yüzlerce süreç çıkarabilirsin. Örneğin enerjide abonelik, çağrı merkezi süreçleri, saha operasyonları gibi süreçler mevcut. Düşün ki müşteri abone oluyor ve ardından finansal kayıtlar oluşturuluyor, faturalar çıkıyor ve elektrik hizmetinin devamı sağlanıyor. Teknolojiden en uç düzeyde faydalanıyor artık şirketler. Herhangi birşeyi bilgisayarda nasıl yapmalıyız, birbiri ile ilişkisi nedir ,nasıl olmalıdır gibi detayları düşünüyor ve uyguluyoruz. En kısa haliyle şirket biz ne kadar iyi bir sistem kuruyorsak o kadar iyi işliyor. Ya tıkır tıkır ya takır tukur.
– Bir endüstri mühendisi olarak endüstri mühendisi adaylarına önerileriniz nelerdir?
> Endüstri mühendisi adaylarına ilk tavsiyem bir işi bil ama iyi bil ,bir işi yap ama gönülden yap olacaktır.  Bilim+Gönül önemlidir. Tabi hayat sadece işten okuldan ibarette değildir. İnsan sosyal olmak zorundadır. Burada da denge 50-50dir. Sosyal hayatınız ile okul hayatınızı(iş döneminde iş hayatınızı) dengede tutmayı başarmalısınız. Eğitim sırasında en ilginç soru “bu ders ne işe yarayacak?”tır. Bu ders senin düşünce şeklini değiştirecektir cevabı. Düşünce setine ne kadar farklı disiplinde ders katarsan o kadar çok yönlü düşünme gücün olur. Bundan dolayı bir Endüstri mühendisi matematiği sevdiği kadar ekonomiyi ,resimi, mimariyi, mekaniği vs.vs. sevebilmelidir. Önce insanı tanımak lazım. Eğitim sırasında sunumlar ,ödevler derken öğrenciler, iletişim kurmanın gücünü hissediyorlar. Üniversite öğrencinin kendini geliştirdiği yer. 4 yılın sonunda farklı bir kişi olup çıkıveriyor insan. Eğer bu süreçte kendine birşeyler kattıysan ne mutlu sana. Endüstri mühendisliğini seçmeyle iyi mi ettim diyorsan şunu bil bu meslek çok yönlü , çok sektörde iş imkanı olan dolu dolu bir meslektir.