28 Ağustos 2006

Unutulanlar Dışında Yeni Bir Şey Yok

ile Yunus KALDIRIM

“Siz savaşla ilgilenmeyebilirsiniz,savaş sizinle ilgilenir.Savaş kazananı da yorar. Ölüm herşeyi eşit yapan doğal sonuçtur. Ölümden korkmayan ölmez;ölüm kendine koşanları hiçbir zaman vurmaz. Ölüm korkusu, ölüm acısından daha şiddetlidir. Ölüm telaşının bir anlamı yoktur. Size yol gösterdim de diyebilirsiniz, ama askeri manada emir vermedim. Kahramanlara emir verilmez!”

Türkiye’de devlet işlerinin ne kadar ilginç yürüdüğünün kanıtlarını içeren dirayetli ve aklı başında komutanların emrindeki Türk askerinin neler yapabileceğinin örneklerini içeren mutlaka okunması gereken kitap.

Bir milletin nasıl kolunun kanadının kırılabileceğinin,liderliğin ne kadar önemli olduğunun,bu ülkeyi bu hale getiren sebeplerin neler olduğunun ibret verici hikayesi.Günlerce süren operasyonlarda botları parçalanan,ayakları donan,gözünün önünde arkadaşı öldürülen ama asla yılmayan askerimizinin gurur duyulacak,örnek alınacak öyküsü.Sadece düşmanla değil,hava şartlarıyla,kendi psikolojileriyle,sevdiklerinin özlemiyle,sürekli ölüm korkusuyla boğuşan askerimizin hikayesi.Bu kitabı okurken gözyaşlarını tutabilen yoktur sanıyorum.Birkaç kere okunması ve hepsinden önemlisi ders çıkarılması gereken yakın tarihimizin gerçeklerine ışık tutan bir başucu eseri.Ne zaman bir hainlik sezilse açılıp okunmalı.

OSMAN PAMUKOĞLU HAKKINDA…
1947 yılında Sinop’un Gerze ilçesinde doğmuştur. Selimiye Askeri Ortaokulu, Kuleli Askeri Lisesi, Kara Harp Okulu, Piyade Okulu, Kara Harp Akademisi, Silahlı Kuvvetler Akademisi ve Milli Güvenlik Akademisi’nde öğrenim yapmıştır.

11 yaşından itibaren 43 yıl üniforma giymiştir. On yıl piyade subayı, 16 yıl kurmay subay olarak, kıta komutanlıkları ve karargah subaylığı görevlerinde bulunmuştur. 1993’de Tuğgeneral’liğe terfi etmiş, 1997’de Tümgeneral’liğe yükselmiştir. 2002’de Tümgenerallikten emekli olmuştur. 1990-1992’de Edirne-Uzunköprü’de 42’nci Piyade Alay Komutanlığı, 1993-1995’de Hakkari’de Dağ ve Komando Tugayı ve Güvenlik Komutanlığı,
1998-2000’de Kıbrıs’ta 28’nci Mekanize Piyade Tümen Komutanlığı, 2000-2001’de İstanbul’da Piyade Okul Komutanlığı vazifelerini yapmıştır.

Osman PAMUKOĞLU, 1. Dereceden Altın Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası, 2 kez Üstün Cesaret ve Feragat Nişanı ve 5 kez Üstün Birlik Yetiştirme Nişanı almıştır. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Osman PAMUKOĞLU, 1947 Sinop / Gerze doğumlu, 1992’de Rusya’dan kaçıp gelen sevimli beyaz balina Aydın’ın sığındığı ilçede yani. Büyük İskender’e “Gölge etme başka ihsan istemem” diye kafa tutan, gündüz gözüyle elinde fenerle “İnsan” arayan Diyojen’inde hemşehrisi. Türk ordusunda ondan başka 5 tane “Üstün Birlik Yetiştirme Nişanı”na sahip olan yok. Bu nişanı bir subayın teğmenlikle mareşallik arasında en fazla 3 kez albileceği düşünülmüş ama, Harp Okulundan 1967 mezunu olan PAMUKOĞLU bu hesapları alt üst etmiş.