08 Şubat 2009

Doktorluk mu? Endüstri Mühendisliği mi?

ile Yunus KALDIRIM

Merhaba ben Ö, gaziantep üniversitesi endüstri mühendisliği hazırlık öğrencisiyim. ben bu sene okulu dondurup össye tekrar hazırlanıp tıp fakültesini kazanmayı istiyorum. öss ye tekrar hazırlanmak istememin sebeplerinden birisi 2010 öss de okul puanlarının etkisinin azalıp öss de aldığımız puanın değerinin artması benimde okul puanım düşük olduğu için bu problemden daha az etkilenecem. ama aslında endüstri mühendisliği bana çok uyuyor. ekonomi iktisat bilgisayar vs. gibi konulara ilgim var. lafı uzatmak istemiyorum sizce ben ne yapmalıyım kararımı tam veremedim. birde antep üniversitesinin iş alanındaki konumu nedir? yardımcı olabilirseniz çok sevinirim…

Merhabalar,
Puanlar muanlar hepsi yalan :)  Önemli olan hem okurken hem de okul bittikten sonra sevdiğin bir mesleğinin olması. ÖSS’ye bir daha girmenin bence bir sakıncası yok. Hatta çoğu öğrenci 1.sınıfta ,2.sınıfta bir daha girer. Neden hep aynıdır? Ya okulu ya bölümü beğenmemek. Psikolojik olarak böyle rahatlayacaksan kendine engel olma derim. Bu yılın da boşa gitmiş sayılmaz. İngilizce öğrenmiş oldun.

ÖSS sistemi yine değişiyor! Ben bildim bileli değişir bu sistem. Ne yapsın ÖSYM’deki çalışanlar da iş yapacak değil mi? Kendilerince çalışıyorlar tebrik etmek lazım : )  Sen onlara bakma bence hayallerine bak. Doktor olup hastane havası solumak ile mühendis olup işletme havası solumak arasında dağlar kadar fark var. Deniz havası ile dağ havası arasındaki fark kadar farklılar. Karar vermek o kadar zor geliyor ki başta. Ama zamanla herşeyi fark edersin. Daha iyi düşünüp karar verebilecek duruma geliyor insan. Bence sen ne yapmalısın. Sakince bir daha düşün. Seni ne mutlu edeceğini düşün. Mühendislerin çoğunun doktorluğu istemelerinin nedeni “ego”dur. Topluma veya ailene karşı o egoyu göstermek istemektir. Emin ol, hiçbir meslek diğerine karşı daha kıymetli değildir.Zamanla hepsi parayla ölçülmeye başlıyor  : ) Bana göre doktorluk yapılacak bir meslek değildi, sevmiyordum. Benim için matematikti aslolan biyoloji değildi. Sen kendin için en doğru olanı daha iyi bilirsin. En azından insan kendini kandırmamalı değil mi? Üniversiteye gelmiş biri olarak senin kararlarını hiçbirşey etkilemeyeceğini biliyorsundur. Hayat senin hayatın. Doktor olmak istiyorsan sınava gir ve ol. Mutlu olman için bu doğruysa bekleme. Yalnız ekonomi,iktisat ve bilgisayar kısmını unutup ,varsa bunlarla ilgili hayallerini terkedeceksin.Bunlar doktorlara uzay mesafesi kadar uzak.

A üniversitesi nasıl?B üniversitesi nasıl? Buna da şöyle yanıt vereyim. Önemli olan kendini nasıl yetiştirdiğin. Üç aşağı beş yukarı Türkiye’deki okullar ve hoca kalitesi aynıdır. Endüstri Mühendisliğine devam edip TEMÖB’lere katılırsan bunu rahatlıkla anlarsın. Bilginle veya sosyalliğinle öndesindir ya da değilsindir, bütün mesele bu.

Kal sağlıcakla.