26 Ocak 2009

Endüstri Mühendisliğinde Derslere Bakış

ile Yunus KALDIRIM

Sayfanızda lisans kısmına dersler var. üniversite zamanınında aldığınız  dersler  tahminen 130 kredilik ders.. Şu an o kredilerden kaç tanesini iş hayatınızda uyguluyorsunuz..

Cuma günü bizim meslekten olmayan bir arkadaşım “Maliyet dersi” aldınız mı? deyince siteyi açıp aldığımız dersleri birbir saymaya başlamıştım. Şunu da aldık bunu da aldık diye. Az önce siteye girip tekrar bakarken
mesajınızı yanıtlamak istiyorum.

Birinci sınıf derslerinin tamamını lise 4 olarak veya temel üniversite dersi olarak nitelendirebiliriz. Herkes matematik,fizik,tarih vs almalı ve bilgilerini tazemeli diye düşünüyorlar sanırım. Aslında bu derslerin
ileri düzeyde olan konularına değiniliyor. Özünde daha da detaylı ,gerçekten bilimin vardığı uç noktalardaki bilgileri de almış oluyoruz. İntegral,türev vs. Bunlar nedir der çoğu öğrenci. Ne gereği var der. Hiç
katılmam. Türevin eğim ile ilintili olduğunu ve bilgisayar olmadan hesaplamada kullanılabilecek uç bir yöntem olduğunu belirtmeden geçemem. Şöyle ki Autocad yazılımını kodlamak isteyen bilgisayar mühendisinin bir matematikçiden daha da iyi bilmesi gereken bir konu. Sonuçta birinci sınıf dersleri düşünme gücümüzü artıran ve hayatın geri kalanında mühendis düşünce sistematiğini kullanmamıza yarayan dersler.

İkinci sınıf dersleri, endüstri mühendisliğinin temel dersleri ya da başlangıç dersleri.  ergonomi,istatistik,üretim yöntemleri,ik,iktisat. Bunların hangisini kullanıyoruz. Üretimde bizzat çalışsam üretim yöntemlerini aktif kullanmam gerektiğini bilirdim. Diğerleri de yorum gücümüzü artıran nitelikte dersler. İktisat ekonomiyi yorumlalamamızı(yanlış veya doğru)ders değil mi?Peki Ergonomiyi de
kullanıyormuyuz? Kullanmıyorum ama ergonomi ile ilintili konularda yorum yapma,fikir yürütme gücüm var. Ne güzel.

Üçüncü sınıf tam EM derslerini içeriyor. Hemde çoğu ileri konu. Üretim sistemleri, maliyet, muhasebe, modelleme. Bunlardan muhasebe ve maliyeti şu an kullanıyorum diyebilirim. İşim gereği raporlarda vs bilgi sahibi olmamın faydası var. Modelleme konusu biraz tartışılır bizim bölümde. Nerde kullanacağız, bilgisayar denen alet herşeyi yapıyor diye söylenir. Ben bilgi sistemlerinde analiz uzmanı olduğum için anlatamam ne denli modellemeler yaptığımızı. Diyeceksiniz iş hayatında ne kadar karmaşık modeller olabilir. Acayip karmaşık. Minimum stok bulundurma modelleri vs. kodlatmaya çalışıyorum. Yapılmasa ne olur? Eğer 10.000 parçalık yedek parçacı olsanız size yol gösterecek bir rapor isterdiniz. Bunu kurgulayacak ya EMdir ya da EM disiplini ile iş yapan bir çalışandır.

Dördüncü sınıf EM’nin tadı tuzu. Onlarsız olmaz. Üretim planlama,kalite,tesis planlama,iş  etüdü, pazarlama, proje yönetimi. Bunların hepsini kullanıyorum desem yalan olur. Yne tekrarlayacağım aktif olarak kullanmıyorum ama fikir yürütme ve ilgili konuda düşünme gücüme yaradığını söylemeliyim. Hani tesis planlama yapmıyorum. Ama Üretim planlama konusunda MRP(MİP) detayında bilgisayar işlerim oluyor.
Kalite ile ilintili konularda programlarımız var.

Sistem analiz uzmanı olduğumundan inanmayacaksınız ama tüm bu konularda en az orta seviye biligiyi kullanmaktayım. Bu bilgiler olmadan sistem geliştirmem mümkün değil. Okulda öğrenmediklerimi mecburen öğreniyorum da. Başka departmanda olsaydım durum farklı olurdu. Kalite departmanında olsaydım proje yönetimi,ik vs derslerine kıymet vermeyebilirdim. Hatta unutmuş bile olabilirdim.

Yalnız 130 kredi keşke 230 olsaydı. Düşünce gücü açısından çok ciddi bir miktar bu. Diğer mesleklere karşı çok önemli farklı konulardan oluşan bir nevi düşünce setimiz bu. Çok önemli bir tabir “Düşünce seti” İster yönetici olun ister uzman bir mühendis bu setin içeriğindekilere göre fikirlerinizi ortaya koyuyorsunuz. İş hayatında tüm bu derslerin hepsini kullanma derdi taşımıyoruz. Hepsini kapsayan düşünce setine sahip olmanın mutluluğunu taşıyoruz :))

Siteme girip bir iki kelimeyle neşelendirdiğiniz için teşekkür ederim. Umarım sorunuza cevap vermişimdir. Kendinize iyi bakın.