15 Ocak 2011

SAP NWBC (Netweaver Business Client)

ile Yunus KALDIRIM

SAP GUI teknolojisi her ne kadar geçerliliğini koruyor ve uzun yıllar da koruyacak gibi görünüyor da olsa mevcut arayüzü kullanıcıların büyük bir kesimi tarafından kullanışsız olarak nitelendirilebiliyor. Nesne tabanlı ,farenin ve görsel özelliklerin çok iyi kullanılabildiği cıvıl cıvıl programların mevcut olduğunu görüyoruz. SAP aslında web teknolojileri ve görselliğin ön planda olduğu farklı teknolojileri bir araya getirmek üzere NWBC’yi geliştiriyor. Yakın gelecekte SAP GUI arayüzü yerini NWBC terkedeceğinden emin olabiliriz.

Web teknolojilerinin görsellik açısından pekçok artısı bulunduğunu ve kullanıcıyı cezbettiğini söyleyebiliriz. SAP’nin milyonlarca satır kod yazdığı GUI temelli programlarından vazgeçmesi düşünülemez.Bunun yanında Portal , Dashboard , CRM gibi teknolojilerini SAP GUI’den kopartmakta istememekte. Görünen stratejisi bunları bir görünümde birleştirmek ve ilerleyen zamanda Netweaver temelli teknolojide devamını sağlama yönünde. Bu stratejisini NWBC’de renkler veya tema ile beraber sağlamaya çalıştığını görüyoruz.

SAP NWBC , Enhancement Package 5 ile görücüye çıkacak gibi duruyor. Bu teknolojinin kullanıcıya ciddi manada güzellikler getireceğini rahatlıkla söyleyebilirim. Yalnız programlama sektörü bu değişime büyük oranda hazır değil gibi. Çünkü değişecek olan sadece programlamanın şekli diyebiliriz. Nesne tabanlı ABAP programlama daha da ön plana çıkacak gibi duruyor.

SAP NWBC için menüler , GUI temelli bazı programların portal görünümleri, dashboard entegre edilmiş örnekler, web servis entegre edilmiş örnekler görüyoruz. Eğer SAP sisteminizin EHP seviyesi uygunsa  ürünün en güncel sürümü herhangi bir bilgisayara kurup demo uygulamaları kullanabiliyoruz.  Türkiye’de NWBC ile çalışan şu an hiçbir firma yoktur sanıyorum.  IT çalışanlarının SAP NWBC fonksiyonlarına göz atıp şimdiden hazırlıklı olmasında fayda var. Son olarak bekleyelim ve SAP’nin neler sunacağını tam olarak görelim :)