07 Temmuz 2013

Üretim ve Kalite Departmanlarında Bayan Çalışan ve Kişisel Gelişim

ile Yunus KALDIRIM

İyi günler Yunus Bey. Sizden yardım alabilir miyim acaba? SAÜ Endüstri Mühendisliği iki sınıfı bitirdim. İşletmelerde üretim departmanında mı yoksa kalite departmanında mı geri dönüşümü daha verimli çalışabilirim? Ayrıca kendimi bu alanlarda nasıl geliştirebilirim. Açıköğretimden dış ticaret yada insan kaynakları okumamın bir katkısı olur mu? mesajınızı bekliyor olacağım. şimdiden teşekkürler.

 

   Selam,

   Öncelikle gözün aydın mı desem :) Üçüncü sınıf senin için mesleğin en önemli ve en yorucu yılları olacak. Üretim veya kalite departmanları birbirinin tamamlayıcısı departmanlar. Bazı işletmelerde kalite ikinci sınıfta tutulabiliyor. Yalnız saygın üretim firmalarında kalite yine saygın konumdadır. Yalnız üretim bana göre daha bir uzmanlık gerektiren ve zevkli olan kısımdır. Yalnız bayanlar için üretim kısmı çok yorucu ,sıkıcı ve rahatsız edici olabilir. Bayan için iyi bir firmada kalite uzmanı olmak bence daha iyi olabilir. Tabi bu benim fikrim. Burada söyleyebileceğim, esas önemli olan senin hangini kendine yakın hissettiğindir.

 Kendini geliştirmede en iyi yöntem merak duymak ve araştırmaktır. İş koluna karar verdikten sonra bu konuda dergileri, internet sitelerini, ürünleri, yöntemleri, makineleri vs.vs. aklına ne geliyorsa bilme adına uğraşmalısın. Öyle ki fikrin olmayan veya duymadığın kısmı kalmamış olsun :)

  Lisans eğitimine ek olarak açıköğretim okumak yorucu olacaktır. Yalnız yorgunluğu görmem önemli olan donanımlı olmaktır dersen istediğin ek bölümü okuyabilirsin. Burada kazanacağın çok yönlü düşünme gücü olacak. Ek olarakta kariyerinde destekleyici artılar olarak ortaya çıkacaktır. Dış ticaret okursan bu mesleğe ait terimleri ve konuları öğreneceğinden dış ticaretin etkileşimde olduğu satınalma-satış gibi departmanlarda başarılı olman ve hatta kariyerinde etkili olması kesinlikle mümkün olacak. Bir diğer önerin olan insan kaynakları okursan , insan kaynakları departmanlarında başarılı bir çalışan olabilirsin . Ya da her okunan bölüm sadece kendine faydalıdır diye düşünmemek lazım. Önemli olan düşünce ve iş hayatına katkısıdır. İK departmanında çalışmıyor bile olsan x bir departmanda yönetici olman halinde çalışan-yönetici ilişkilerinde burada duyduklarını ya da öğrendiklerini kullanarak başarılı olabilirsin.
  Kişisel gelişim her meslek için olduğu gibi endüstri mühendisliği için de önemlidir. Emek harcamadan gelişim olmayacağı için ek bir bölüm okumak başarabilene bence inanılmaz katkı sağlayacaktır.

  Umarım yazdıklarım faydalı olmuştur. Kal sağlıcakla.

Bu Yazılarda İlginizi Çekebilir