15 Mayıs 2016

Müşteri Memnuniyetinin 1.Anahtarı “Müşteri Deneyimi”

ile Yunus KALDIRIM

musterideneyimŞirketlerin günümüzde en önem vermesi gereken satış parametresinin “müşteri deneyimi” olduğunu düşünüyorum. Basitçe hizmet veya ürünü alan müşterinin bu anda “kendini nasıl hissettiği” olarak açıklayabiliriz. Kuralı da çok basit diyebiliriz, müşteriyi tanımak ve empati kurmak. Bir hizmeti sunmanın eminim bir çok yolu vardır. Doğru olan duygulara dokunanıdır. Müşterinin (aslında hepimizin) beklediği gibi bir hizmet sunarsanız memnun bir müşteri kazanmış olursunuz.Bu da uzun vadede karlılığı doğrudan artıracaktır. Bu konu gördüğüm kadarıyla bir sürü firma tarafından ciddi anlamda umursanmıyor. Sanki müşteri firmamıza

, ürünümüze, hizmetimize sunduğumuz haliyle mecburmuş gibi ya da alırsa alır almazsa almaz, kullanırsa kullanır kullanmazsa kullanmaz kendi bilir noktasında bir hizmetle karşılaşabiliyor. Sonuç olarak güzel duygular hissettiren ve müşteri üzerinde fark yaratanlar uzun vadede çok büyük avantaj sağlayacak.

IBM’in eski Pazarlama Başkan Yardımcısı Buck Rodgers’ın dediği gibi: “İnsanlar duyguları ile satın alırlar. Sonra mantıksal yönden haklılıklarını ortaya koyarlar.”

Bu Yazılarda İlginizi Çekebilir