25 Temmuz 2011

Endüstri Mühendisliği Tercih Vakti

ile Yunus KALDIRIM

Her yıl yapılan ÖSS,ÖYS,ÜYS,LYS ve bilimum adı her ne şekle girerse girsin üniversiteye giriş sınavı sonrası öğrencileri meslek seçme heyecanı sarar. Sen de bu heyecanın içerisindeysen umarım bu yazı tercih yapmakta sana bir nebze olsun katkı sağlar. Unutma ki birinci şart istediğin bir bölümü okumaktır.

<<merhaba.ben T. sıralamam 22 bin.gazi üniversitesi endüstri müh.ne yerleşebiliyorum.acaba öğretmenlik mi tercih edeyim endüstri müh. mi karar veremiyorum.çünkü endüstri mühendisi olunca işsiz kalmak istemiyorum.bu mesleğin özellikleri nedir?iş olanağı nedir?bayanların bu meslekteki rolü nedir?lütfen bana yardımcı olun

>> Merhaba T. Çok güzel bir sıralaman olduğunu söylemeliyim. Eminim bu puanla Türkiye’de pekçok sayılı üniversiteye ve farklı pekçok bölümü tercih edebiliyorsundur. Şunu öncelikle söyleyebilirim. Endüstri mühendisliği ticaretin ve sanayinin olduğu her şehirde geçerli ve büyük bir oranda özel sektörde iş bulabileceğin bir meslektir. Öğretmenlik devlet güvencesinde olan bir meslektir. Bildiğim kadarıyla öğretmenlik için sadece KPSS sınavından geçerli bir puan alman bu mesleğe girmek için yeterlidir. Yalnız devlet dışında hiçbir meslek yoktur ki işe başvuranı ince eleyip sık dokumasınlar. Bu noktada kimine göre rahat iş sahibi olmak isteyen (belki ağır olacak ama korkanlar) için en iyi meslek devlet içinde olan mesleklerdir.  Bunun dışında öğretmenlik mesleğine onuru ve saygınlığı dışında tek bakış açın rahat,garanti bir meslek olması yönüyleyse haklı olursun. Yine tekrar ediyorum. Her hangi bir mühendislik yoktur ki eşit düzeyde rahatlığı ve garantisi olsun.

Yalnız buz dağının görünen artılarına bakarak karar vermeni istemem. Çünkü iş hayatının kariyer faktörü devlette çok kısıtlıdır. Siyaset ön plandadır ve kişisel başarıların çoğu zaman ikinci plandadır. Özel sektörde bunlar birinci düzeydedir. Çalıştığın firmada sağlanmıyorsa alternatiflerin çoktur. İşini değiştirebilir ve bu değeri elde edebilirsin.

Endüstri mühendisliği bayanların tercih edebileceği nadide mühendislik dallarından biridir. Her mühendislik dalında bayan çalışabilir. Yalnız Endüstri mühendisliğinin bayanların narinliği ve yatkınlığına diğer mühendislik dallarına nazara daha uygun olduğunu şahsen düşüyorum. Bayanların erkek mühendislerle kesinlikle eşit değerde olabileceği bir meslektir.

İş olanakları açısından çok geniş bir yelpazeye sahiptir. 1- Sektör bağımsızdır. Beyazeşya fabrikası, otomotiv, gıda,tekstil, enerji ve diğer bir sürü sektörde iş bulabilirsin. 2- İş odaklıdır. Satışçı, planlamacı, kalite güvence, üretim, bilgi sistemleri gibi iş dallarında çalışabilirsin. 3- En büyük 500 firmada iş bulabilirsin. Herhangi bir meslek yoktur ki Türkiye’nin 500 büyük firmasında en az 1 kişi çalıştırsın. Endüstri mühendisliği böyle bir meslektir.

Tabi bütün bu saydıklarımın yanında bu firmalarda çalışmak için yeterli bilgi ,sosyallik ve girişimci ruha sahip olman gerekecek. Okulu bitirmiş olman sana 500 büyük firmayı doğrudan sağlamayacaktır. Sen buralara hakedecek yetkiniliği üniversiteyi okurken kazanmak durumundasın. Yoksa buyur KPSS ile devlette çalışmayı tercih et.

<<yarından itibaren tercihler başlıyo ve ben çok kararsızım.sınavım istediğim gibi geçmedi ve seçkin üniversitelerin endüstri mühendisliğine yetmiyor puanım.sizce seneye tekrar mı sınava girmeliyim yoksa herhangi bir üni nin end. müh bölümünü yazayım.iş bulma konusunda sıkıntı yaşar mıyım.şimdiden tşkkrlr.

>>Sınavın bazen istediğin gibi geçer bazen de istemediğinle karşılaşırsın. Bu durumuna şu şekilde bakmanı tavsiye ederim. “Her işte bir hayır vardır.” İstediğin bölüm gelmediğinde sakin kafayla düşünmek durumundasın. Bir yılını daha harcarsan elde edebilir misin? Yani kapatılabilir bir puan farkı mı vardır? Yoksa ciddi bir puan farkı mı var? Eğer 1 yıl daha çalışmaya azmedebileceğine inanıyorsan ve tabi ailen,çevren de seni bu yönde motive ediyorsa tavsiyem tekrar denemendir. Normalde kimsenin hayatında 1 yıl kaybetmesini tavsiye etmem. Belki seneye olur şeklinde düşünüyorsan deneme. Ayrıca istediğin üniversiteler Türkiye’de ilk 3 ise ve senin puanın da ilk 10a giriyorsa ikinci bir tavsiyem bu ilk 10 içerisinde bir tercih yapman yönündedir.

İş bulmanın üniversitenin adıyla doğrudan bir ilişkisi yoktur yalnız iyi üniversiteden daha donanımlı olarak çıkarsın. Hayat görüşü ve mesleğe bakışın daha farklı olabilir. Bir kez daha düşün ve bence arkadaş çevrenle ,ailenle üniversiteleri tartış. Bir yıl daha çalışmaya bu üniversiteler değer mi? bence anlarsın.

<<mrb yunus abi ben endüstri mühendisliği düsünüyorum ama ailem istemiyor sıralamam 38000 lerde ailem birsene daha beklememi söylüyor ama ben yazmayı düşünüyorum çalışma şartları ağır diyorlar fabrika ortamı vs. ben de bi size sorayım dedim siz nerde çalışıyosunuz memnun musunuz diye cevap verirseniz çok sevinirim :)

>>Şu bir sene daha bekleme konusu benim de şıp diye cevap vermek istemediğim zor bir soru. Çok fazla parametresi olan bir soru aslında. Aldığın puana neler geliyor? Ya da bir yıl daha çalışırsın kaç puan artırabilirsin? Ya da hayallerin neler? o kadar çok şey var ki değerlendirilmesi gereken ben de kararsızım. Bu konuda tek önerim şu olabilir. Teraziye konulmalı. Diyelim ki 1 yıl daha çalıştın ne değişiyor koy kefenin birine. Sonra de ki şimdi tercih ettin koy diğer kefeye bak bakalım ne çıkıyor. Çok mu ağır geliyor yoksa bi kaç kilo fark mı var :)) Eminim ailen, arkadaşların ile doğru kararı verirsin. Bu meslekten sakın çekinme. Halâ kıymetli meslektir. Endüstri mühendisliği okuyacaksan da korkak olmayı peşinen aklından çıkar. Ben de bu arada mesleğimden memnunum ve yine üniversite okusam bu bölümü okurdum.

<<merhaba ben de endüstri müh. olmak istiyorum fakat kendimi geliştiremessem diye çok korkuyorum.. bugune kadar başka bir meslek istiyordum ama tutmayınca endüstri mühendisliğini düşünmeye basladım.. gazi ve kocaeli 2. ögretim oluyor hangisi daha iyi olur ve gediz üni. tam bursluda oluyor hangisinde geliştirmem daha basit olur* şimdiden yardımınız için tesekkr ederim

>> Bu kadar da korkmayın :)) Özel sektör zorluysa da siz de değerlisiniz. Sonuçta onlar daha çok gelir elde etmek için yetişmiş beyin gücüne ihtiyaçları var. Kendini yetiştirmek bazen doğal bir sonuçtur. Başarılı olmak doğal bir sonuçtur. Buna da şöyle bak, dersten düşük not alman iyi yerde çalışamayacağın anlamına gelmez. İyi yerde çalışamayacağına inanıyorsan çalışamazsın. Kendine güveneceksin öyle ki üniversitede her öğrencinin (Endüstri müh olsun veya olmasın) kazanması gereken bir özelliktir bu.

Şimdi senin yazında tehlikeli bir nokta var. Başka meslek istiyordum tutmayınca bunu seçtim. Burası riskli! Lütfen bir kez daha düşün derim. Kendini kandıramazsın. İstemedim ama mecbur kaldım diyemezsin. Ne istediğine emin ol ve tercih listeni ona göre hazırla. Şimdi gelelim hangi üniversite iyi. Üniversiteler 3 aşağı 5 yukarı benzerdir. Ama ÖSS sıralaması sana fikir versin. Öğrencilerin tercihinde ilk 5-ilk 10 sana referans olabilir. Burs herşey değil ama çalışmana zorlayıcı etken olabilir. Hani geçemezsen :))

<<merhaba ben bikaç gün sonra tercih yapacak bir üniversiteli adayıyım. endüstri mühendisliğini yazmayı düşünüyorum çıkma ihtimali yüksek ama bana uygun bi meslekmi karar veremiyorum endüstri mühendisleri sosyal olmalıymış benimse pek girişken bi yapım yada yönetme kabiliyetim yoktur acaba bunlar mesleği tercih listemden silmem için yeterli sebeplermi? aslında ne olmak istediğimi bildiğimide söyleyemem.İş imkanı geniş diyorlar geleceğin mesleği diyorlar o yüzden yazmak istiyorum ama yinede aklımdaki acaba yapabilceğim,sevebilceğim bi meslekmi sorusuna bi türlü cevap bulamıyorum. Bu konuda gerçekten bilgili ve tecrübeli olan kişilerden yardım bekliyorum. bu mesleği sevmem için ne gibi özelliklere sahip olmalıyım?

>> Şimdi diyorsun ki ben sosyal biri değilim. Şimdi sosyallikten parti,dans dans anlıyorsan o başka :))  Seni bizzat tanıyor olsaydım sosyal olup olmadığını söylerdim. Açıkladıkların doğru Endüstri mühendisi girişken olmalı, sosyal olmalı, yönetme kabiliyetin olmalı. Bunlara sahip değilsen zorlanırsın. Ama bu özelliklerin yoksa hiç olmayacak diye düşünme. Üniversite ne için var? Bunları kazandırmak için :=) Çoğu lise öğrencisi üniversitenin 2.veya 3. sınıfında kişiliğini şekillendirir. Kendine bir statü katar. Bazıları meslek hayatına kadar bunu geciktirebiliyor. Bunlar istisna diyelim. Şimdi  ben bu mesleğin özelliklerini taşımıyorum deyip ön yargılı olmamalısın. Acaba sever misin? yoksa yapabilir misin? Sence puanın tıpa yetseydi doktor olup ameliyat yapabilir miyim sorusuna ne cevap verirdin. Güldürme beni :) Elbette ameliyat yapamazsın. Ama ilgili eğitimi alıp yapacaksın. Endüstri mühendisliğinde de böyledir inşaat mühendisliğinde de. Bu mesleği sevmek için mümkünse çevrende bir endüstri mühendisi gör. Ne iş yapıyor ne ediyor konuş.

<<meraba ben bu yıl tercih yapcam daaha sonuçlaar gelmedi ama yıldı tekniğe yeter heralde.çok kararsızım.ben bu bölümden mezun olduğumda şirkette ne gibi görevde bulunabilirim*ne kadar maaş alabilirim(kendimi çok geliştirdiğimi düşünürsek) siz olsanızz tıpı mı endüstri mühendisliğinimi tercih edersizin?sorularıma cevap alabilirsem beni çok memnun etmiş olursunuz..

>> Daha sonuçlar gelmemişti :))) Ben sonuçları bekledim şimdi yanıt yazıyorum. Bu bölümden mezun olursan lojistik,satınalma, üretim, planlama, satış, bilgi sistemleri ,kalite sistemleri, finans, maliyet uuuu bi sürü konuda çalışabilirsin. Ama şimdi bu pozisyonlar ne yapar desen bir aylık konu :) Yalnız bir firmada emin ol pekçok bölümde çalışabiliyoruz. Ne kadar maaş alırsın? Çok maaş alırsın da “çok” kelimesi senin için ne kadar anlam taşıyor. Hadi hesaplayalım Bir daire x lira olsun. Sen bir daireyi kazanmak için yemeden içmeden 4 yıl çalışırsın. Nerden baksan 35ine gelmeden ev alırsın. Araba da alırsın. Bu da y olsun :) Ama tıp okursan 35ine gelmeden bunları alamazsın yalnız 40a gelmeden 2 ev , 2 araba alırsın üstüne de paran artar:))  Yalnız bilinmeyen parametrelerin en güzel özelliği bilinmezliği değil midir? Kim bilir mezun olupta iyi kazanan, kendi işini kurmuş nice Endüstri mühendisi arkadaşımız bu yazıyı okuyup gülümsüyordur.

<<Galatasaray unvde okuyup fransizca ogrenip inglizceyle birlikte 2 dil bilmek is imkani icin onemlimiidir? Galatsaraya gitmelimiyim yoksa bir sene bekleyp tipami hedeflesem??

>> Çok dil bilmek iş için önemlidir. Daha da önemlisi hayat için önemlidir. İnsanlık için önemlidir. Bir dil bir insan iki dil iki insan. Galatasaraya mı gitmeliyim yoksa tıp mı yazmalıyım. Bence sen biraz daha düşün. Kafanı bir toparla. Çünkü parametreler karışıyor. Üniversite tercih etmek ayrı birşey bölüm tercih etmek ayrı. Beni de kilitledin.

<<Merhaba ben üniversiteye hazirlanan bir gencim.ben endüstri mühendislerinin ne kadar maas aldiklarini merak ediyorum.doktordan fazla aliyorlar mi?bana yardimci olursaniz çok sevinirim.maddi durumumuz iyi degil.ikisine karsi da ilgim var.

>> Merhabalar. Bizler uzman doktorlardan çok kazanmıyoruz. Bütün olay para ise buyrun doktor olun. Olmak ya da olmamak. işte bütün mesele bu :)

<<kendimi hiç bir mühendislikte hayal edemiyorum ama geldiği için yazacağım adı var mühendis sonuçta ama korkuyorum işte mezun olduğumda en iyi ve en kötü ihtimaller ne olur iş hayatımda?

>>Kendini biryerlerde hayal etmek zorunda değilsin. Zoraki mühendis olmalıyım diye de birşey yok. Yalnız hayat zor. Çalışmak lazım. Bu durumda biraz da sevebileceğin şeyleri düşünmen gerekiyor. En kötü ihtimalle mühendis olursun. En iyi ihtimalle işini seven mühendis olursun :) Moralin mi bozuk senin?  Derin nefes al ve hayata biraz da bir adım dışardan bak. Sağlıklısın ve bu bile bir mühendis olmaya değer.

 

<<öncelikle iyi günler.Endüstri müh. ile ilgili bütün yazılarınızı okudum ama kafama bir şey takıldı.Yazıların tarihi 2006-2008 falan.Ben bu sene sınava girdim ve Yıldız endüstri müh. yerleşme olasılığım var.O olmazsa Marmara kesin oluyor.Sorum şu endüstri hala yazdığınız kadar revaçtamı?İş bulmak hala kolaymı? Bir de girme ihtimalim olan üniversiteleri değerlendirirseniz sevinirim.Şimdiden teşekkürler

>> Endüstri mühendisliği hala revaçta. Dünya kupasına oynuyoruz daha ne olsun :) İş bulmak kolay. En azından diğer mesleklere nazaran tercih edilen bir bölümüz. Şu anda kariyer.net üzerinde 2000e yakın içinde endüstri müh. kelimesi geçen ilan var. Biri sana uyar sanırım. Girme ihtimalin olan üniversiteleri ÖSS tercih sırasına göre değerlendir. İlk 5 zaten iyidir. Sen hangini kazanırsan kazan iyi yetiştirilirsin. Ama herşey hocalarla bitmiyor. Sen de uğraşacaksın. Nice iyi üniversitelerden mezun olup kendini iyi yetiştirmemiş öğrenci var bir bilsen. Bunlar iş görüşmesinde tıpır tıpır dökülüyor. Öyle öz geçmişine A üniversitesi yazmayla bitmiyor.  Ama şu bir gerçek Türkiye’de özgeçmiş içinde A üniversitesi şık duruyor. Arabanın camına da University of A yazabilirsin.  Ama hiçbiri yetişmiş bir mühendis yanında ezikliğine çare olmaz bilesin. Demem odur ki sakın ola saygıyı elden bırakmayın.

 

Sizlere yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. Kalın sağlıcakla.
Yunus KALDIRIM

Bu Yazılarda İlginizi Çekebilir